Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Campania „Fără bullying în şcolile argeşene”. Activităţi de prevenire desfăşurate de Asociaţia Română Antidrog

Un fenomen real care ia amploare în școli este bullying-ul, fie el verbal, fizic sau online. Elevii pot fi intimidați, hărțuiți, amenințați cu bătaia, umiliți în public sau excluși din grup din cauza particularităților și, din păcate, deși subestimate, efectele asupra victimelor sunt copleșitoare. Încă din 2024, „Jurnalul de Argeș” a demarat campania de presă „Fără bullying în școlile argeșene”, prin care am adus în lumină eforturile de prevenire a violenței școlare.

Asociația Română Antidrog înfiinţată de deputatul Dorin Popa desfășoară constant activități de prevenire a consumului și traficului de droguri și poartă discuții cu tinerii despre fenomenul de bulling, în unitățile școlare din Argeș și nu numai, pentru că, de curând s-a deschis o nouă filială și la București-Ilfov. Recent, Asociația Română Antidrog a continuat seria activităților de prevenire și informare în cadrul unităților de învățământ din municipiul Pitești, prin întâlniri organizate la Liceul de Arte „Dinu Lipatti” și la Școala Gimnazială „Tudor Arghezi” precum și la Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Sfânta Filofteia” dar și la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Pitești. Activitățile au fost susținute de doamna Liliana Bran, vicepreședinte și director general al Asociației Române Antidrog, împreună cu cadre didactice și specialiști din domeniul educației și al sănătății mintale. Scopul întâlnirilor a fost creșterea nivelului de conștientizare în rândul elevilor cu privire la riscurile asociate consumului de droguri și la modalitățile prin care pot fi evitate situațiile de vulnerabilitate și influențele negative din mediul social în ceea ce privește fenomenul drogurilor dar și cel al bullyngului, ambele extrem de întâlnite în mediul școlar.

Desfășurată sub mesajul „E mai bine să prevenim decât să combatem!”, activitatea a avut ca obiectiv promovarea educației preventive și dezvoltarea unei atitudini responsabile față de sănătate și siguranță. Prin prezentări interactive și exemple adaptate vârstei participanților, elevii au avut ocazia să afle informații esențiale despre efectele consumului de droguri și despre importanța alegerilor sănătoase. Reprezentanții Asociației Române Antidrog au abordat teme legate de prevenirea consumului de substanțe, factorii de risc, influența grupului de prieteni, bulling și modalitățile prin care tinerii își pot proteja sănătatea și viitorul.
Activitatea a evidențiat importanța colaborării dintre organizațiile implicate în prevenirea consumului de droguri și instituțiile de învățământ, în vederea dezvoltării unor comunități mai informate și mai bine pregătite să răspundă provocărilor actuale. Prin astfel de proiecte educaționale, Asociația Română Antidrog își continuă misiunea de promovare a prevenției, educației pentru sănătate și responsabilității sociale în rândul copiilor și tinerilor.

Citește și Campania „Fără bullying în şcolile argeşene”. Cum poţi sesiza anonim cazurile de violenţă

Citește și Campania „Fără bullying în şcolile argeşene”. Copil de grădiniţă – scuipat de coleg. Un tată din Bascov rupe tăcerea

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...