Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Veterinarul Vişinescu s-a războit cu Agenţia Zonei Montane pentru salariu! După două runde de procese, mai are doar un recurs

Ionel Vișinescu, cunoscutul medic veterinar argeșean și consilier superior în cadrul Agenției Naționale a Zonei Montane, după ce a fost chiar director general al acesteia, încearcă de vreo patru ani să recupereze niște diferențe salariale cauzate de o așa-zisă discriminare, în sensul că remunerația sa nu a fost stabilită corect, prin asimilare cu unele funcții ministeriale. Problema era mai veche, au mai existat procese de grup contra angajatorului, iar Vișinescu a continuat să lupte împotriva sistemului care nu îi respecta drepturile. Litigiul l-a declanșat în Suceava, acolo unde are sediul Agenția, dar dosarul a ajuns la Pitești. În primă fază, adică la prima judecată, cea din 2022, Vișinescu a pierdut, a făcut recurs, iar Curtea de Apel a trimis cauza spre rejudecare. Procesul a fost reluat anul trecut, iar la început de 2026 instanța i-a respins din nou solicitarea, sub rezerva accesării din nou a căii de atac a recursului.
(ELECTRO-CUTARE)

Citește și Eugeniu Toader, noul şef al DGASPC Argeş, adus de la Finanţe să spele imaginea instituţiei

Citește și Sancţionat financiar de Ministerul Investiţiilor, Câmpulungul a mai deschis două procese. La mijloc sunt milioane de lei ce trebuie returnaţi

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...