Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Albota. Conducea fără drept și băut un moped neînmatriculat

Miercuri, 24 iunie, în jurul orei 12:00, polițiștii din Albota au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, care conducea un moped pe DJ 703A, iar în urma testării cu aparatul etilotest a rezultat că băuse: avea mai mult de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ca urmare, împricinatul a fost condus la o unitate medicală spre a-i fi recoltate probe biologice în vederea stabilirii, prin analize de specialitate, a valoarii alcoolemiei în sânge.

IPJ Argeș a mai precizat că bărbatul nu figurează ca deținător de permis de conducere și că mopedul nu e înmatriculat sau înregistrat în circulație.

Prin urmare, în cauză a fost întocmit dosar penal pentru conducere fără drept, conducere a unui autovehicul neînmatriculat și conducere sub influența alcoolului, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care faptele au fost săvârșite.

Citește și: Prins la Domnești cu lemne fără acte. Cât a luat amendă

Cit

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...