# Susţine Ion Falcă, vicepreşedinte UNPR. Guvernul a readus recent pe tapet chestiunea reorganizării administrative a României prin desfiinţarea actualelor judeţe şi împărţirea teritoriului în 8 sau 16 regiuni. Referitor la această problemă, Ion Falcă, vicepreşedinte UNPR Argeş, este de părere că „reorganizarea este una binevenită pentru că s-ar reduce semnificativ aparatul birocratic chiar dacă asta îi va întrista pe unii pentru că vor fi mult mai puţine funcţii de preşedinţi şi vicepreşedinţi de consilii judeţene, de directori de deconcentrate, de adjuncţi şi aşa mai departe. Referitor la noi, sigur aş dori ca viitoarea regiune să aibă centrul în Argeş şi capitala la Piteşti dar dacă va fi, de exemplu prefectura la Ploieşti asta nu înseamnă că acolo nu poate fi un conducător piteştean sau argeşean. Oricum ar fi, regionalizarea aceasta va însemna în primul rând accesarea mult mai uşoară şi mai rapidă a fondurilor europene ceea ce este un lucru benefic pentru toată lumea. Legat de zona Mureş, Harghita, Covasna, eu cred că se va găsi mai mult ca sigur o soluţie care să elimine elementul etnic care ar putea conduce la enclavizarea acelei regiuni. Dacă se va merge pe varianta cu 8 regiuni atunci treaba e rezolvată pentru că în acea unitate administrativă vor exista mai mult de trei judeţe, dacă se va recurge la modelul cu 16 regiuni cum a fost până 1968, atunci cred că în afara celor trei judeţe mai trebuiesc prinse şi alte zone din vecinătatea lor, adică încă un judeţ sau două.” (Florin Silvestru)




0 Comentarii