Web Analytics
scris miercuri, 24.06.2026

Modernizarea sediului DSVSA Argeş a intrat în linie dreaptă

Lucrările de modernizare și reabilitare a sediului Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Argeș, aflat în Pitești, pe Calea Câmpulung nr. 4, au intrat în faza finală. Directorul executiv al instituției, Sorin Sorescu, s-a arătat optimist că lucrările vor fi finalizate conform graficului stabilit, respectiv la sfârșitul lunii viitoare.
Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). „Astăzi (luni, 22 iunie) au venit și proiectanții, am avut o vizită de la Inspectoratul de Stat în Construcții pentru etapele de verificare. Proiectantul, ISC-ul, dirigintele de șantier, toată lumea a fost prezentă pe teren”, ne-a declarat Sorin Sorescu (foto).

Schimbarea majoră adusă de proiect vizează recompartimentarea laboratorului sanitar-veterinar. Vechile mese masive din piatră îmbrăcată în faianță, care ocupau spațiul central al încăperilor, au fost demolate. În locul lor va fi instalat un mobilier modern de laborator, adaptat noilor tehnologii. Mai mult, structura interioară a fost gândită flexibil: „Am lăsat niște uși glisante între camere, astfel încât putem să reducem un spațiu sau să îl mărim, în funcție de ce linie avem nevoie, pentru că sunt niște circuite pe care trebuie să le respectăm”, a mai explicat directorul DSVSA Argeș.
Reamintim că, în sâmbăta din 13 aprilie 2024, un aparat de aer condiționat vechi și neutilizat, aflat la etajul 1 al clădirii DSVSA, afectat de vechile cabluri electrice, a luat foc în afara programului de lucru.
Deși lucrările actuale prin PNRR au fost planificate independent de incident, noul proiect garantează acum eliminarea totală a acestor riscuri.

Citește și Avocatul bătrânelor care s-au trezit cu pădurea tăiată exclamă la procesul lui Balaş & Co: „Personalul silvic a pus lupii paznici la oi, în loc să aibă grijă de fondul forestier!”

Citește și Casele marelui om politic Ion Mihalache, umbrite de ghinion: una este sub sechestru la Dobreşti, cealaltă a fost scoasă la vânzare la Topoloveni

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...