Web Analytics
scris miercuri, 24.06.2026

Senatorul Mihai Coteţ a participat la lansarea Asociaţiei Naţionale pentru Protecţia Pacienţilor din Stomatologie

Luni, 22 iunie, senatorul argeșean Mihai Coteț, vicepreședinte al Senatului României, a participat la lansarea oficială a Asociației Naționale pentru Protecția Pacienților din Stomatologie – ANPPS, care își propune să construiască punți între pacienți, medici, instituții și comunități, astfel încât prevenția și accesul la sănătate orală să devină o prioritate reală în România. Senatorul PNL de Argeș a salutat inițiativa asociației și a subliniat importanța prevenției, a accesului echitabil la servicii medicale și a responsabilității comune față de pacienți, mai ales față de cei vulnerabili.
„Astăzi nu vorbim doar despre stomatologie, ci vorbim despre prevenție, despre acces echitabil la tratament și despre responsabilitatea comună pe care o avem cu toții față de oameni”, a transmis acesta în cadrul evenimentului.
A fost menționată și acțiunea de screening oral gratuit care va avea loc la Pitești, dedicată prevenției și accesului la evaluare medicală. Screeningul face parte dintr-un demers mai amplu al ANPPS, început în comunități vulnerabile din țară, cu obiectivul de a identifica din timp problemele de sănătate orală și, în special, leziunile precanceroase orale.
M.S.

Citește și Mihai Coteț: „A căzut iluzia că poți construi stabilitate pe trădări și jocuri de culise”

Citește și Senatorul Mihai Coteț este noul președinte interimar al PNL Argeș

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...