Ordonanţa de Urgenţă privind apartenenţa politică a aleşilor locali a născut vii comentarii în cadrul conferinţei de presă a PSD Argeş, acolo unde a fost prezent şi senatorul Constantin Tămagă. Întrebat dacă nu cumva se urmăreşte fărâmiţarea dreptei şi întărirea PSD-ului prin această ordonanţă, parlamentarul argeşean a răspuns: „Adoptarea Ordonanţei de Urgenţă dă posibilitatea aleşilor locali, de la nivelul comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţelor, să-şi clarifice apartenenţa politică. Nu cred că va fi vorba despre o trecere semnificativă a unor aleşi locali către PSD, ci este vorba de acea necesitate şi dorinţă legitimă a aleşilor locali de a putea participa la alegerile prezidenţiale din postura partidului pe care îl reprezintă de fapt. Scena politică românească a fost transformată drastic în ultima perioadă, mă refer de la alegeri până acum, şi nu mai reprezintă voinţa alegătorilor sau a partidelor care au participat la alegerile trecute. S-au rupt mai multe alianţe şi s-au transformat mai multe partide. Apreciez că cei care vor fi beneficiari ai acestei ordonanţe bune s-au rele, dar legală, vor fi partidele nou înfiinţate. Vă dau exemplu oraşul Costeşti, acolo unde sunt 17 consilieri şi unde nouă dintre ei, împreună cu primarul, au trecut la Partidul Mişcarea Populară, dar când e vorba de vot nu se pot exprima public pentru PMP ca să nu-şi piardă mandatele”.
Ionuţ BURCEA




0 Comentarii