Web Analytics
scris vineri, 26.06.2026

Droguri livrate prin poștă direct în penitenciare. Cum funcționa schema

O anchetă amplă desfășurată de procurorii DIICOT și polițiștii de la Combaterea Criminalității Organizate a scos la iveală o metodă neobișnuită prin care drogurile ajungeau în spatele gratiilor. Doi suspecți, un bărbat și o femeie, membri ai aceleiași familii, sunt acuzați că au introdus substanțe interzise în penitenciare prin intermediul unor scrisori aparent obișnuite.

Potrivit datelor comunicate de Inspectoratul General al Poliției Române, corespondența era expediată către persoane private de libertate aflate în penitenciare din județele Mureș, Arad și Hunedoara. La prima vedere, scrisorile nu ridicau suspiciuni, însă hârtia fusese tratată anterior cu substanțe psihoactive.

Citește și: Ciprian Ciucu și-a dat demisia de la șefia PNL București în contextul dosarului DNA

Anchetatorii au stabilit că activitatea rețelei ar fi început în primăvara acestui an. Din luna martie, cei doi ar fi procurat droguri sintetice din categoria substanțelor psihoactive și le-ar fi dizolvat pentru a impregna amestecul direct în fibrele hârtiei. După uscare, foile erau folosite pentru redactarea unor mesaje aparent banale, ceea ce făcea extrem de dificilă identificarea drogurilor în cadrul controalelor obișnuite.

Printre substanțele descoperite de anchetatori se numără compuși sintetici precum 5F ADB, MDMB-Butinaca și 4F-ADMB-BINACA, considerați droguri cu efecte puternice și risc ridicat.

Autoritățile au reușit să intercepteze mai multe astfel de scrisori înainte ca acestea să ajungă în posesia deținuților.

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspecților din municipiul Timișoara, oamenii legii au descoperit droguri, materiale folosite pentru pregătirea și distribuția acestora, precum și sume importante de bani.

Printre bunurile ridicate se numără: aproximativ 130 de grame de canabis și o cantitate de cocaină; fragmente de hârtie deja impregnate cu MDMB-4en-PINACA, considerat drog de mare risc; cântare electronice de precizie și aparatură pentru vidarea pachetelor; 62.500 de lei și 4.150 de euro în numerar.

Pe baza probelor administrate, procurorii DIICOT Târgu Mureș au dispus inițial reținerea celor doi pentru 24 de ore. Ulterior, aceștia au fost prezentați în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Mureș cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Operațiunea a fost realizată cu sprijinul structurilor de combatere a criminalității organizate din Timișoara și Botoșani, precum și al efectivelor de jandarmi. Ancheta continuă pentru stabilirea întregii rețele și identificarea eventualilor beneficiari ai substanțelor introduse în penitenciare.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...