Web Analytics
scris joi, 05.12.2013

Boala – consecinţa propriilor greşeli

În cadrul proiectului „Sănătatea noastră – echilibru şi adaptare” s-a desfășurat la data de 28 noiembrie, în sala de conferințe a Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu” Argeș, ultima acțiune din acest an, sub denumirea „Boala –consecința propriilor greșeli”. La eveniment au participat elevi ai Colegiului  Național „ Zinca Golescu”, clasa a-IX-a din Pitești, însoțiți de doamna profesor Zgreabăn Eugenia. Conferința a fost susținută de către domnișoarele psiholog Cristina Pîrvu și Mihaela Colcea, alături de Mihaela Mihăilă – psiholog autonom. Acestea au încercat să vină în întâmpinarea tinerilor cu un set de comportamente protectoare a stării de sănătate, accentuând faptul că emoțiile și gândurile negative, amplifică și pot delanșa sau agrava boala într-un mod iremediabil. Adoptarea unei atitudini pozitive și găsirea unui echilibru  permanent reprezintă calea spre o viață sănătoasă. Oana Turcu

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Forța Dreptei Argeș de 23 de bani

Potrivit Autorității Electorale Permanente, anul trecut organizația argeșeană a partidului Forța Dreptei a strâns din cotizații 21.300 de lei. În...