
În 2022, preotul Laurențiu Mihăiță Meltei de la Băbana a fost supus judecății bisericești, în Consistoriul Eparhiei Argeșului și Muscelului. Asta, după ce au început să circule fotografii cu părintele pe plajă, la mare, masând cu cremă de protecție solară umerii unei alte doamne decât ai soției. Fotografiile care l-au dat de gol pe preot au fost făcute pe litoralul bulgăresc de către un detectiv particular angajat chiar de către preoteasă, care își bănuia soțul de infidelitate. Probele au fost depuse la dosarul de divorț care, culmea, a fost intentat chiar de el. Pentru o perioadă, preotul Mihăiță Meltei a fost canonisit la Mănăstirea “Sf. Calinic” de la Călinești.
A revenit ulterior la Băbana fiind retrogadat cântăreț bisericesc, apoi repus în funcție. Faptul că, după încălcarea de către preot a interdicției de a divorța, acesta a făcut o plângere la poliție pentru șantaj, împotriva unei femei pe care o suspecta că a făcut publice fotografiile, plângerea la poliție nu a putut fi trecut cu vederea de Arhiepiscopie. Așa că preotul, care mai fusese pedepsit și înainte, după depunerea acțiunii de divorț, a fost din nou retrogradat cântăreț. Până de curând când a fost numit preot la Uda. În locul lui, să oficieze slujbele în cadrul parohiei Băbana, a rămas fiul său și al preotesei înșelate, Silviu, fost diacon, hirotonit preot.
(ELECTRO-CUTARE)



0 Comentarii