Web Analytics
scris joi, 05.12.2013

Boala – consecinţa propriilor greşeli

În cadrul proiectului „Sănătatea noastră – echilibru şi adaptare” s-a desfășurat la data de 28 noiembrie, în sala de conferințe a Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu” Argeș, ultima acțiune din acest an, sub denumirea „Boala –consecința propriilor greșeli”. La eveniment au participat elevi ai Colegiului  Național „ Zinca Golescu”, clasa a-IX-a din Pitești, însoțiți de doamna profesor Zgreabăn Eugenia. Conferința a fost susținută de către domnișoarele psiholog Cristina Pîrvu și Mihaela Colcea, alături de Mihaela Mihăilă – psiholog autonom. Acestea au încercat să vină în întâmpinarea tinerilor cu un set de comportamente protectoare a stării de sănătate, accentuând faptul că emoțiile și gândurile negative, amplifică și pot delanșa sau agrava boala într-un mod iremediabil. Adoptarea unei atitudini pozitive și găsirea unui echilibru  permanent reprezintă calea spre o viață sănătoasă. Oana Turcu

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...