Patru staţii argeşene din reţeaua CFR Marfă sunt afectate de disponibilizările de personal, după ce 46 de angajaţi au primit deja preaviz din partea companiei în vederea concedierii. „Cei 46 sunt din staţiile Bradu Rafinărie, Bradu de Sus, Piteşti şi Goleşti. Vreau să vă spun că în ceea ce priveşte Bradu Rafinărie, staţia este afectată în proporţie de 80%, faptul că Arpechim nu a mai funcţionat a fost pentru cei de la CFR Marfă un motiv suficient pentru reducerea drastică a personalului. Va fi greu pentru cei care pleacă pentru că plăţile compensatorii constau doar în 6 salarii a câte 670 de lei, iar apoi vor primi ajutor de şomaj în funcţie de vechime. Acum se aşteaptă preavizele pentru CFR Călători şi CFR Infrastructură”, ne-a declarat liderul sindical Adrian Ion (foto). (Florin Silvestru)




0 Comentarii