Web Analytics

articol scris vineri, 03 iulie 2026

Transfăgărășanul și DN1, cu circulație restricționată între 4 și 7 iulie. Ce trebuie să știe șoferii

Mai multe drumuri naționale din județele Sibiu și Brașov vor avea restricții de circulație în perioada 4–7 iulie, ca urmare a desfășurării ediției 2026 a Turului Ciclist al Sibiului și a evenimentului automobilistic COBYX Collection – Romanian Tour 2. Cele mai importante măsuri vizează DN7C – Transfăgărășan, una dintre cele mai aglomerate destinații turistice din sezonul estival.

Citește și: DNA a descins la Spitalul Vedea. Managerul Tatiana Preduţ confirmă că există o plângere penală împotriva sa

Restricții pe DN1 în județul Sibiu

Sâmbătă, 4 iulie, în cadrul primei etape a Turului Ciclist al Sibiului, traficul va fi restricționat pe DN1, între localitățile Săcel și Cristian, în zona intersecțiilor cu DJ106D și DJ106E. Circulația va fi afectată în intervalul orar 10:30 – 10:45.

Duminică, 5 iulie, restricțiile se mută pe sectorul DN1 dintre Miercurea Sibiului și Săcel, între intersecțiile cu DJ106F și DJ106D. În această zonă, traficul va fi restricționat între orele 12:30 și 13:05.

Luni, cele mai ample restricții pe Transfăgărășan

Ziua de luni, 6 iulie, aduce cele mai importante restricții de circulație pe DN7C – Transfăgărășan, unde vor avea loc atât competiții cicliste, cât și un eveniment automobilistic.

În cadrul concursului Transfăgărășan Challenge, dedicat cicliștilor amatori, circulația va fi închisă între intersecția cu DJ105P și Bâlea Lac, în intervalul 12:45 – 16:15.

Tot luni se desfășoară și etapa a treia a Turului Ciclist al Sibiului, rezervată sportivilor profesioniști. Restricțiile vor fi aplicate pe două sectoare: între Cabana Vama Cucului și Bâlea Cascadă, între orele 09:00 și 13:30; între Bâlea Lac și Cârțișoara, între orele 13:30 și 18:00.

În același timp, evenimentul automobilistic COBYX Collection – Romanian Tour 2 va impune închiderea circulației între Bâlea Lac și Bâlea Cascadă, în intervalul 09:00 – 17:00. Organizatorii au anunțat o pauză de o oră, între 12:00 și 13:00, în care circulația va fi reluată temporar.

Restricții și în județul Brașov

Tot luni, 6 iulie, traficul va fi restricționat și pe DN1, în județul Brașov, între localitățile Voila și Sâmbăta de Jos, în zona intersecțiilor cu DJ105 și DJ105B. Măsura va fi valabilă între orele 13:40 și 13:45.

Ultima etapă afectează circulația pe DN14

Marți, 7 iulie, odată cu desfășurarea ultimei etape a Turului Ciclist al Sibiului, circulația va fi restricționată pe DN14, între Dumbrăveni și Șaroș pe Târnave.

Potrivit organizatorilor, accesul în sectorul restricționat este estimat între orele 14:35 și 14:40, iar ieșirea din zonă între 14:40 și 14:55.

Autoritățile recomandă șoferilor să respecte indicațiile polițiștilor și ale organizatorilor și să își planifice din timp deplasările. Pentru cei care intenționează să tranziteze Transfăgărășanul, este recomandată alegerea unor rute alternative, în condițiile în care restricțiile vor coincide cu una dintre cele mai aglomerate perioade ale sezonului turistic.

Citește și: Singura bere ecologică fără alcool din ţară este fabricată de un câmpulungean, la Lereşti

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Video. Ciobanul cu piciorul sfâșiat de urs, dus cu măgărușul la ambulanță

Ciobanul din Mioarele, căruia un urs i-a sfâșiat un picior noaptea trecută în Iezerul Mic, a fost dus azi (vineri), […] Citește!

Poliția l-a găsit pe bărbatul care a mâzgălit o stâncă pe Transfăgărășan

Bărbatul care a desenat o inimă pe o stâncă de pe Transfăgărășan a fost identificat de polițiști, iar Garda de […] Citește!

A furat o tabletă din bagajul unei femei, în stația de tren. Reținut de polițiștii de la Transporturi Argeș

Reținut după ce a furat o tebletă în stația CFR Pitești. IPJ Argeș transmite că, la data de 15 iulie […] Citește!

Polițiștii locali din Pitești au dat 17 amenzi în două nopți

În nopțile de miercuri spre joi și de joi spre vineri, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine Publică și ai […] Citește!

Pitești. Cum se folosește platforma pentru eliberarea certificatelor fiscale

Începând de vineri este funcțională o nouă versiune a Sistemului electronic de încasare a impozitelor și taxelor locale, Platformă pusă […] Citește!

Guvernul lansează programul „Diaspora investește acasă”. Românii din străinătate pot primi finanțări de până la 200.000 de euro pentru afaceri

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat, joi, aprobarea programului „Diaspora investește acasă”, o schemă de sprijin destinată românilor care doresc […] Citește!

Constantin Menciu, o legendă vie în tribunele FC Argeș

Există oameni care iubesc o echipă și alţii care devin parte din istoria ei. Constantin Menciu (în fotografie, dreapta, alături […] Citește!

Dani Coman, cel mai bun preşedinte de club din SuperLiga, la aniversarea FC Argeş: „M-am reîntors cu drag la Piteşti, mi-a fost dor de voi!”

Aniversarea celor 73 de ani de existență ai FC Argeș a fost marcată de multă emoție şi momente speciale. Nu […] Citește!

DNA Piteşti a descoperit fotografii cu dezvoltatorul Briciu în telefonul ridicat de la Adela Gogoaşe, adjuncta DGASPC

Pozele erau de la o „vizionare” în teren a modelului de case construite de Sorin Briciu şi au fost realizate […] Citește!

Mihaela Ţonoiu: „Mi-au făcut şantajul în biroul adjunctului împuternicit al IPJ Argeş”

Mihaela Ţonoiu este de profesie jurist, dar este încadrată ca personal contractual, respectiv referent gradul 1A cu atribuții de secretar/dactilograf […] Citește!

Cristian Tănase, antrenor secund la FC Argeş: „Mai sunt discuţii, urmărim mulţi jucători şi sperăm că o să găsim cele mai bune soluţii pentru echipă”

Cum comentezi debutul de campionat, o înfrângere cu FCSB și două victorii la limită, scor 1-0? - Este un început […] Citește!

Prezent la aniversarea FC Argeș, primarul Cristian Gentea le-a oferit suporterilor o veste foarte bună

Aniversarea celor 73 de ani de existență ai FC Argeș a fost marcată de momente speciale, iar printre cei care […] Citește!

Omul săptămânii

David Mărghidan

Opinie

Mesajul acesta este pentru Ion Mînzînă şi Adrian Bughiu, preşedintele şi vicepreşedintele CJ Argeş!

Din ediția tipărită

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!

Una rece, alta fierbinte în Muscel. La Cetăţeni, opinie cu rezerve asupra situaţiilor financiare, la Mihăeşti, neconformităţi semnificative

Un audit financiar și un audit de conformitate efectuate la unitățile administrativ teritoriale Cetățeni, respectiv Mihăești au evidențiat situații diferite, […] Citește!

Foto-pamflete

Aniversare la Câmpulung! 70 de ani de la fabricarea în serie a primului autoturism românesc, după război

Industria auto din România a renăscut după Al Doilea Război Mondial la Câmpulung, acolo unde primul autoturism fabricat în serie […] Citește!

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete