Scad cazurile Covid-19, în România. 6.993 de noi infectări înregistrate în ultimele 24 de ore

de | 1.11.2021 14:26 | Actualitate, Home

 

Până astăzi, 1 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.655.024 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.476 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.415.606 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.993 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 102 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3087411610,54
2.Arad3657222810,10
3.Argeș416043059,19
4.Bacău380701715,75
5.Bihor4408323010,64
6.Bistrița-Năsăud18237764,38
7.Botoșani21256994,71
8.Brașov5998914310,23
9.Brăila203741419,29
10.Buzău212421687,87
11.Caraș-Severin17027565,88
12.Călărași16486987,29
13.Cluj802142279,59
14.Constanța637994479,60
15.Covasna11393295,87
16.Dâmbovița332572508,93
17.Dolj424621216,39
18.Galați398063386,40
19.Giurgiu180542479,39
20.Gorj14046834,98
21.Harghita12543585,74
22.Hunedoara322291458,08
23.Ialomița177561288,88
24.Iași668742108,04
25.Ilfov6939440115,55
26.Maramureș29014973,83
27.Mehedinți14681807,29
28.Mureș350302008,68
29.Neamț287851016,01
30.Olt239431637,31
31.Prahova5813530311,64
32.Satu Mare191821023,69
33.Sălaj16387917,40
34.Sibiu380183828,91
35.Suceava360351373,55
36.Teleorman22486397,79
37.Timiș805823299,49
38.Tulcea125111147,12
39.Vaslui251591005,41
40.Vâlcea243002057,98
41.Vrancea16294625,19
42.Mun. București285884128313,87
43.Din străinătate**175411
44.Cazuri noi nealocate pe județe19203*-1321
TOTAL1.655.0246.993

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citește și Deputatul Simona Bucura Oprescu, confirmată pozitiv cu Covid-19

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 607 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD30
3ARGEŞ13
4BACĂU11
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI10
8BRĂILA2
9BRAŞOV3
10BUZĂU44
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ13
14CONSTANŢA14
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA53
17DOLJ9
18GALAŢI14
19GIURGIU3
20GORJ11
21HARGHITA18
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA7
24IAŞI32
25ILFOV33
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI113
29MUREŞ14
30NEAMŢ10
31OLT4
32PRAHOVA5
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU5
36SUCEAVA28
37TELEORMAN16
38TIMIŞ8
39TULCEA10
40VÂLCEA8
41VASLUI6
42VRANCEA1
Total     607

 

Până astăzi, 48.073 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 31.10.2021 (10:00) – 01.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 322 de decese (151 bărbați și 171 femei), din care 11 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

 

Dintre cele 322 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 89 la categoria de vârstă 60-69 ani, 87 la categoria de vârstă 70-79 ani și 94 la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

282 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 39 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 11 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău, Vâlcea și Municipiul București, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 311 decese.

 

Din totalul de 322 de pacienți decedați, 287 erau nevaccinați și 35 vaccinați. Cei 35 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.561. Dintre acestea, 1.876 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 460 sunt minori, 431 fiind internați în secții și 29 la ATI.

  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.316.397 de teste RT-PCR și 4.465.286 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.201 teste RT-PCR (5.855 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.346 la cerere) și 19.008 teste rapide antigenice. 

 

Pe teritoriul României, 146.431 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.372 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.337 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 96 de persoane. 

 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.661 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 31 octombrie, 4.693 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 1.111.549 lei. 

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Citește și 2000 de persoane și peste 200 de societăți comerciale verificate de polițiștii argeșeni pentru prevenirea răspândirii virusului

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.775 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 130 în Franța, 3.124 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 9 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 26 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 3 în Portugalia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 195 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria și unul în Nigeria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

 

Citește și Deputatul Daniel Constantin face apel către argeșeni pentru a se înscrie în PNL

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

 

În intervalul 21 octombrie 2021 – 28 octombrie 2021, au fost raportate 40.331.852 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

 

 

ŢARA

 

CAZURI 

CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Regatul Unit8.773.674  (+324.509)139.533    (+949)
Franţa     7.140.294    (+51.242)117.589    (+324)
Spania5.006.675    (+17.797)  87.289    (+259)
Italia4.752.368    (+34.469)131.954    (+413)
Germania4.534.452   (+156.607)              95.485    (+857) 

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 OCTOMBRIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATE

 

DECEDAȚI

 

244.116.050  (+2.749.330)4.955.765  (+51.802)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21 octombrie 2021 – 28 octombrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

 

Grupul de Comunicare Strategică

 

Citește și Ovidiu Puiu, senator PSD de Argeș: ”PNRR-ul a intrat în linie dreaptă, dar guvernul merge tot mai strâmb! 

Acest articol este despre: #infectari,cazuri,coronavirus,Covid,decese,romania

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele articole