Web Analytics

articol scris miercuri, 15 iulie 2026

FIFA, obligată să facă o excepție înainte de Anglia – Argentina. Logo-ul Mercedes-Benz va rămâne vizibil pe stadion

FIFA a fost nevoită să accepte o derogare de la una dintre regulile pe care le aplică cu strictețe la Campionatul Mondial 2026, înaintea semifinalei dintre Anglia și Argentina, programată miercuri, de la ora 22:00, pe stadionul din Atlanta.

În mod obișnuit, forul condus de Gianni Infantino interzice afișarea mărcilor comerciale care nu fac parte din lista sponsorilor oficiali ai competiției. Din acest motiv, pe durata turneului, numeroase logo-uri de pe stadioane au fost acoperite sau îndepărtate temporar.

Logo-ul Mercedes-Benz nu poate fi acoperit

În cazul stadionului din Atlanta, însă, FIFA nu a reușit să elimine vizibilitatea emblemei Mercedes-Benz, deoarece acest lucru ar fi creat probleme tehnice majore.

Deși arena a fost redenumită temporar pentru perioada Campionatului Mondial, celebrul logo amplasat pe acoperișul retractabil va rămâne vizibil în timpul semifinalei dintre Anglia și Argentina.

Situația este delicată și din punct de vedere comercial, întrucât Hyundai și Kia, doi producători auto concurenți ai Mercedes-Benz, se numără printre sponsorii oficiali ai Cupei Mondiale.

Acoperișul retractabil face imposibilă mascarea siglei

Potrivit oficialilor stadionului, structura acoperișului retractabil nu permite montarea unor elemente care să acopere logo-ul fără a afecta funcționarea instalației.

Sigla Mercedes-Benz este amplasată pe acoperișul format din opt segmente mobile. Fiecare dintre acestea cântărește aproximativ 500 de tone și are o lungime de aproape 67 de metri, ceea ce face extrem de dificilă orice intervenție.

„Logo-ul nu este doar pe acoperiș. Se află și pe toate fațadele stadionului. Iar acestea nu sunt mici. Sunt uriașe. Așa au fost proiectate”, declara în 2025 Adam Fullerton, vicepreședinte al operațiunilor stadionului din Atlanta.

Nu este primul caz de acest fel

Situația de la Atlanta amintește de alte stadioane utilizate la Cupa Mondială. La Levi’s Stadium, logo-ul a fost acoperit pentru a respecta regulamentele FIFA, însă forma caracteristică a arenei a rămas ușor de recunoscut.

Un caz similar a fost întâlnit și la Gillette Stadium din Boston, unde organizatorii au fost nevoiți să găsească soluții pentru respectarea regulilor privind afișarea brandurilor comerciale.

Semifinala dintre Anglia și Argentina va stabili a doua finalistă a Cupei Mondiale 2026, după ce Spania a învins Franța cu 2-0 în prima semifinală și și-a asigurat deja prezența în ultimul act al competiției.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ștefania Uță, campioană mondială U20 la 400 m garduri! Românca a stabilit un nou record european

Ștefania Uță a cucerit medalia de aur în proba de 400 de metri garduri, duminică, la Campionatele Mondiale de atletism […] Citește!

combustibil InfoMM

Plinul făcut pe credit: transportatorii și fermierii vor putea să-și finanțeze carburanții în rate, cu sprijin de la stat

Transportatorii sau fermierii și-ar putea face plinul în rate, potrivit unui proiect al Fondului Național de Garantare, menit să sprijine […] Citește!

Petre Roman, despre criza Dunării: „Acum avem iar un caz de forță majoră”

Fostul premier Petre Roman consideră că situația provocată de seceta severă și scăderea debitului Dunării trebuie tratată ca un caz de forță […] Citește!

Românii care au muncit în Germania pot primi până la 2.800 de lei în plus la pensie

Românii care au muncit în Germania și au contribuit legal la sistemul german de asigurări sociale ar putea beneficia, din […] Citește!

Conducătorii de trotinete electrice, obligați să facă un curs de legislație rutieră

Executivul susține inițiativa legislativă prin care se propune introducerea unor reguli noi pentru utilizarea trotinetelor și bicicletelor electrice pe drumurile […] Citește!

VIDEO. Au abandonat mobila veche lângă platforma de gunoi. S-au ales cu amenzi

Două persoane care au abandonat mai multe piese de mobilier lângă o platformă de gunoi au fost amendate de Poliția […] Citește!

Argeș. 85 de absenți la prima probă a examenului de Bacalaureat

Luni, 10 august, s-a desfășurat prima probă scrisă a examenului național de Bacalaureat – Limba și literatura română. Potrivit unui […] Citește!

De ce lipsa de somn seamănă cu o ușoară ebrietate

Mulți oameni consideră reducerea orelor de somn un sacrificiu necesar pentru a face față cerințelor vieții moderne. Fie că este […] Citește!

Rutina de machiaj care arată curat, modern și ușor de purtat

Un machiaj reușit nu începe cu dramatism, ci cu echilibru. Când tenul arată uniform, conturul este estompat firesc și buzele […] Citește!

Camil_Iamandescu-Castelul_Peles

10 august 1875: A fost pusă piatra de temelie a castelului Peleș din Sinaia

Trump a câștigat peste 1 miliard de dolari prin criptomonede; cum poate un investitor obișnuit să câștige 17.700 de dolari?

Trump a criticat public Bitcoin în 2021, dar și-a schimbat rapid poziția în timpul campaniei, propunând transformarea Statelor Unite în […] Citește!

Dani Coman, după ce FC Argeș a învins-o pe Craiova: „E o victorie muncită”

FC Argeș a plecat cu 3 puncte mari din Bănie, după 1-0 cu Universitatea Craiova. Chiar dacă gazdele au dominat […] Citește!

Omul săptămânii

David Mărghidan

Opinie

dan-andronic-editorial

Am înfrânt! România nu a primit un certificat de sănătate, ci unul de handicap economic

Din ediția tipărită

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!

Una rece, alta fierbinte în Muscel. La Cetăţeni, opinie cu rezerve asupra situaţiilor financiare, la Mihăeşti, neconformităţi semnificative

Un audit financiar și un audit de conformitate efectuate la unitățile administrativ teritoriale Cetățeni, respectiv Mihăești au evidențiat situații diferite, […] Citește!

Foto-pamflete

Aniversare la Câmpulung! 70 de ani de la fabricarea în serie a primului autoturism românesc, după război

Industria auto din România a renăscut după Al Doilea Război Mondial la Câmpulung, acolo unde primul autoturism fabricat în serie […] Citește!

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete