Web Analytics
scris vineri, 17.10.2025

România – Serbia 3-0 la Europenele de tenis de masă. Tricolorii s-au calificat în sferturi

România a obținut o nouă victorie categorică la Campionatul European pe Echipe din Croația. Echipa masculină s-a impus cu 3-0 în fața Serbiei și s-a calificat în sferturile competiției. Succesul băieților vine după ce echipa feminină a României a trecut, tot de Serbia, cu 3-2.. Bernadette Szőcs a adus două puncte importante pentru România, iar Andreea Dragoman a închis confruntarea, după o victorie cu 3-2 la seturi în fața Anetei Maksuti, pe care o învinsese anterior și Szőcs.

Citește și: Echipa feminină a României s-a calificat în sferturile de finală ale Europeanului de tenis de masă pe echipe

Tricolorii au controlat întâlnirea de la început până la final, obținând a treia victorie cu 3-0 în sala din Zadar și demonstrând consistență și concentrare în fiecare meci. Iulian Chiriță a deschis drumul României spre victorie cu o prestație solidă împotriva lui Dimitrije Levajac, impunându-se cu 3-0 (11-6, 11-9, 11-8). Eduard Ionescu a continuat execuția impecabilă, câștigând împotriva lui Zsolt Peto cu 3-1 (11-6, 11-3, 8-11, 11-9) și ducând scorul general la 2-0.

Ovidiu Ionescu a încheiat duelul printr-o victorie de 3-1 (11-4, 8-11, 11-5, 11-8) în fața lui Nemanja Dilas, asigurând astfel calificarea României în sferturile de finală.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...