Web Analytics
scris joi, 03.02.2022

Protest al unor ONG-uri la Ministerul Energiei

Comunitatea Declic şi organizaţiile Bankwatch România, Greenpeace şi 2Celsius protestează, joi, un protest la Ministerul Energiei.

ONG-urile cer soluţii concrete pentru reducerea facturilor la energie. ”Tăiaţi facturile uriaşe la energie’’, transmit organizatorii. ”În semn de protest faţă de facturile uriaşe primite la gaz şi curent, cetăţenii prezenţi la acţiune vor tăia zeci de facturi în bucăţele mici, pe care le vor preda într-un sac unui oficial din Ministerul Energiei”, potrivit unui mesaj publicat online.

Citește și: Cazul Dariei, minora traficată din Câmpulung, tulbură apele din nou într-un reportaj difuzat în contratimp de BBC

”Este factura pe care guvernanţii trebuie să o plătească, pentru lipsa investiţiilor în energie regenerabilă”, adaugă ONG-ruile. Declic va depune la minister peste 45.000 de semnături ale cetăţenilor care susţin petiţia Reduceți facturile la energie, prin investițiile verzi

FOTO: Facebook.com/declic.ro

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...