Piteşteanul Robert Glinţă, evoluţie modestă la Campionatele Mondiale de la Gwangju

de | 1.08.2019 13:21 | Sport

Robert Glință s-a clasat week-end-ul trecut pe poziția a șaptea la 50 de metri spate, probă neolimpică, la Campionatele Mondiale de la Gwangju. Înotătorul piteștean se calificase în ultimul act cu al doilea timp, 24,53, însă în finală a fost cu totul altceva. Sportivul în vârstă de 22 de ani a parcurs lungimea de bazin în 24,67 secunde, timp ce l-a trimis pe poziția a șaptea. Medaliile au fost cucerite de sud-africanul Zane Waddell, 24,43, de Evgheni Rîlov, 24,49, și de Kliment Kolesnikov, 24,51.
Proba în care a înotat duminica trecută Glință nu este una olimpică. Românul a prins finala și la 100 metri spate, care este în programul JO 2020, încheind cursa pe locul al optulea. Tot la Campionatele Mondiale de la Gwangju, Daniel Martin a făcut baremul de calificare la JO. Robert Glință a fost primul sportiv român care și-a asigurat biletul pentru Tokyo, el îndeplinind baremul încă din luna aprilie. El a fost prezent și la Rio de Janeiro, în 2016, când s-a clasat pe poziția a opta în proba de 100 metri spate.