Cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la naşterea lui Ionel I.C. Brătianu, Klaus Iohannis, preşedintele PNL, a fost prezent în judeţul Argeş. Vizita liderului liberal a cuprins două puncte aproape distincte. În prima parte, acesta s-a deplasat la Capela Brătienilor de la Ştefăneşti şi la mormintele regilor României de la Mănăstirea Curtea de Argeş. În partea a doua a vizitei, Iohannis s-a întâlnit, în calitate de candidat al Alianţei Creştin Liberale la preşedinţie, cu liberalii şi pedeliştii argeşeni în cadrul unui eveniment ce a avut loc la Teatrul Alexandru Davila din Piteşti şi unde au luat loc la prezidiu, printre alţii, Petre Roman, Mihai Răzvan Ungureanu, Ludovic Orban, Iani Popa sau Cătălin Teodorescu. În cadrul conferinţei de presă susţinută în foaierul Teatrului Davila, Iohannis a lăsat să se înţeleagă că în calitate de primar al Sibiului este interesat de o legătură pe autostradă cu Bucureştiul, indiferent pe care traseu – Piteşti sau Braşov – ar fi construită, dar a recunoscut că: „este foarte important ca acest Coridor IV să fie finalizat aşa cum a fost el gândit”, şi ştim cu toţii că traseul aprobat de Uniunea Europeană pentru acest coridor trece pe la Piteşti.
I.B.




0 Comentarii