Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Nicușor Dan: „Recunoaștem Rusia ca amenințare colectivă”

Președintele României, Nicușor Dan, a transmis joi, la finalul Summitului Flancului Estic desfășurat la Gdansk, în Polonia, un mesaj de unitate al statelor aflate pe frontiera estică a NATO și a afirmat că liderii prezenți la reuniune recunosc „împreună Rusia ca amenințare colectivă”. Șeful statului a reiterat sprijinul pentru Ucraina și a pledat pentru întărirea capacităților de apărare ale Europei.

Președintele României a descris reuniunea de la Gdansk drept „o întâlnire extrem de importantă a țărilor de pe flancul estic”.

Citește și: Prins la Domnești cu lemne fără acte. Cât a luat amendă

„Transmitem împreună un mesaj de unitate. Transmitem faptul că recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă pentru țările noastre”, a declarat Nicușor Dan.

Șeful statului a subliniat că liderii participanți au reafirmat sprijinul pentru Ucraina, aflată în război cu Rusia.

„Transmitem un mesaj de solidaritate cu Ucraina și de continuare a sprijinului față de războiul pe care îl duce, apărând în același timp Europa”, a spus președintele.

Nicușor Dan a afirmat că statele de pe Flancul Estic împărtășesc aceeași viziune în privința cooperării dintre Uniunea Europeană și Alianța Nord-Atlantică.

„Avem aceeași opinie în ceea ce privește relația dintre Uniunea Europeană și NATO, care trebuie să fie complementare pe chestiunea apărării Europei.”

În același context, el a precizat că toate statele participante au înțeles necesitatea majorării investițiilor în apărare.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...