Web Analytics
scris miercuri, 04.03.2015

În prezenţa preşedintelui Consiliului Judeţean Argeş, Florin Tecău, s-a făcut recepţia lucrărilor de reabilitare, extindere şi dotare a Şcolii Gimnaziale „Constantin Bălăceanu-Stolnici”

După ce în octombrie 2014 a fost semnat contractul de reabilitare, extindere și dotare a Școlii Gimnaziale „Constantin Bălăceanu-Stolnici” din centrul comunei Stolnici, lucrările au putut fi finalizate la termen, adică până la 4 martie 2015. Astfel că la începutul lunii martie în prezența președintelui Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău s-a făcut și recepția lucrărilor respective.

„Mulțumesc constructorului care a făcut tot posibilul ca lucrarea să fie finalizată la timp, deși vremea a fost potrivnică în această perioadă”

„Este vorba despre recepția lucrărilor de reabilitare, extindere și dotare a Școlii Gimnaziale «Constantin Bălăceanu-Stolnici», ne-a declarat Sevastian Pupăză Roșu, primarul comunei Stolnici. Acest proiect a fost eligibil, dar fără finanțare. Ulterior desfășurării celorlalte proiecte din toată regiunea 3 Sud Muntenia au rămas bani și au fost dați la ceilalți care au avut proiecte eligibile, dar cu sume mult mai mici. Am primit 150.000 de euro numai pentru învelitoare și anvelopare termică. Toate aceste lucrări s-au efectuat din luna octombrie a anului trecut când am semnat contractul, iar termenul de finalizare a fost stabilit la 4 martie 2015. Pe această cale vreau să mulțumesc constructorului care a făcut tot posibilul ca lucrarea să fie finalizată la timp deși vremea a fost potrivnică în această perioadă.  Acest proiect este foarte binevenit în sensul că de câțiva ani de zile Școala Generală I-VIII Stolnici avea o centrală termică care funcționa foarte bine, însă clădirea din 1978 nefiind anvelopată se pierdea căldură. În ceea ce privește infrastructura școlară la Stolnici, dacă mai obținem ceva fonduri pentru dotare și amenajare interior la școala I-VIII, atunci putem spune că într-adevăr am finalizat baza materială pentru învățământ”.

Florin Tecău: „Faptul că o școală se inaugurează și că asigură condiții bune pentru educație este un lucru pozitiv mai ales în mediul rural”

„Faptul că o școală se inaugurează și că asigură condiții bune pentru educație este un lucru pozitiv mai ales în mediul rural, a declarat Florin Tecău, președintele CJ Argeș. Dacă există și copii pentru această școală și procesul de educație și școala va merge înainte pe acest drum, va fi foarte bine. Din păcate, îmi este tare teamă că vom rămâne cu școlile, în perioada următoare, din punct de vedere al clădirii și mai puțin cu elevi și profesori. Sper ca lucrul acesta să se regleze până la urmă! Ideal pentru învățământul rural este școala de centru care să asigure toate condițiile pentru educația elevilor inclusiv after-school astfel încât părintele să fie încredințat că are copilul la școală într-un program riguros. Mă bucur că la Stolnici se face învățământ de calitate!”.
M. Ionel

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...