Web Analytics
scris joi, 10.07.2014

Iani Popa îi dă replica lui Pendiuc: „Eu n-o să mă deghizez în bucătar să împart sarmale şi ţuică pentru a cerşi voturile piteştenilor”

Prezent la conferinţa de presă a PNL Argeş de joi, preşedintele filialei, senatorul Iani Popa, a afirmat că este deranjat de unele declaraţii ale primarului Tudor Pendiuc la adresa sa, declaraţii în care edilul se întreabă retoric despre activitatea lui Iani în politică sau în administraţie până în acest moment. Senatorul a părut iritat întrucât, deşi la început a spus că nu doreşte să se mai certe cu nimeni, a ţinut să-i dea o replică de aproape zece minute primarului Pendiuc. „Mama mi-a spus să nu mă mai cert cu nimeni pentru că nu e frumos şi o să ţin cont de sfatul mamei mele, dar nu pot să las să treacă nişte afirmaţii fără a avea o replică la ele. Am citit că primarul Pendiuc se întreabă retoric ce am făcut eu în politică sau în administraţie. Îi spun că din 2009 până acum sunt preşedintele PNL Argeş şi am fost vicepreşedinte al partidului la nivel naţional, în timp ce domnul Pendiuc nu a fost niciodată preşedintele unui partid. Indiferent că s-a numit Partidul Comunist Român, Frontul Salvării Naţionale, Partidul Democrat sau Partidul Social Democrat, dânsul a fost un secund al domnului Cârstoiu şi al domnului Nicolescu. Dacă vorbim de administraţie eu am fost subprefect, prefect, vicepreşedinte de Consiliu Judeţean, iar acum senator, în timp ce dânsul nu a fost decât primar. Altă diferenţă dintre noi este că eu n-o să mă deghizez în bucătar, să-mi pun bonetă şi halat, şi să împart sarmale şi păhăruţe cu ţuică pentru a cerşi voturile piteştenilor”, a spus şeful PNL Argeş. Senatorul Popa a făcut o scurtă referire şi la fostul preşedinte al Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu: „Îi transmit domnului Pendiuc că sunt şi oameni în PSD cu care am colaborat foarte bine. Mărefer aici, în special, la Constantin Nicolescu despre care am văzut cu toţii ce păţeşte, unii spun pe merit, iar eu spun pe nemerit, pentru că a făcut mai mult bine decât rău judeţului şi a fost un om de cuvânt”, a mai precizat Iani Popa.
Ionuţ BURCEA

Iani Popa îi dă replica lui Pendiuc: „Eu n-o să mă deghizez în bucătar să împart sarmale şi ţuică pentru a cerşi voturile piteştenilor”

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită