Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Dragoş Şerban, directorul de la FC Argeş Basketball: „Sezonul trecut a fost, bineînţeles, o dezamăgire… Acum obiectivele sunt semifinalele campionatului şi fazele superioare ale Cupei”

Dragoș Șerban, directorul de la FC Argeș Basketball, ne-a vorbit despre noul antrenor principal, despre obiective, transferuri, buget și mai ales despre un sezon trecut ratat în totalitate: „Contractul cu antrenorul principal Tudor Costescu este pe 2 ani, cu opțiune de prelungire. Obiectivele stabilite sunt semifinalele campionatului și fazele superioare ale Cupei României. Oricum, acum trebuie să așteptăm să vedem formatul, pentru că, deocamdată, nu se știe formatul, cum se va juca. Au plecat unii jucători, au venit alții. Dar important de precizat este că toți jucătorii care rămân, sau cei care vor veni, sunt exclusiv alegerea antrenorului. Nimeni altcineva nu este implicat în acest lucru. Toți jucătorii sunt dorința expresă a antrenorului. Ultimii veniți sunt Andreas Blidaru și Bogdan Popa, au rămas Marius Ciotlăuș, Nicolas Vanel și, bineînțeles, juniorul nostru Mitrache. Pe parcurs ce vor apărea alte noutăți, vom anunța suporterii noștri pe pagina de socializare a clubului.

O concluzie vizavi de sezonul trecut? Bineînțeles că a fost o dezamăgire, având în vedere faptul că din punctul nostru de vedere noi le-am asigurat toate condițiile pentru a face performanță. Pot să spun că unii dintre jucători nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor noastre, iar acei jucători au terminat contractele cu noi. Iar, odată cu venirea lui Tudor Costescu, repet, toți jucătorii care au semnat până în acest moment și care vor semna în continuare sunt dorința expresă a acestuia. Referitor la bugetul pentru sezonul viitor, acesta este aproximativ la fel ca anul trecut, cu o ușoară îmbunătățire. Din punctul acesta de vedere nu avem și nu am avut niciodată probleme. Acum lucrăm foarte mult și pe partea de atragere de sponsori. Vom vedea ce se va concretiza în viitor… Probabil, alcătuirea și reunirea lotului se va finaliza până la jumătatea lunii august, când va începe și pregătirea”.

„Tot staff-ul este, la fel, condiția expresă pusă de antrenor”

Același director Dragoș Șerban ne-a explicat și situația postului de team manager, ocupat până mai de curând de Sorin Căprărescu, cel care a fost demis din cauza rezultatelor: „Postul acesta de team manager, ca să spun așa, are rolul cel mai important în aducerea jucătorilor. Bineînțeles că tot staff-ul care va fi este, la fel, condiția expresă pusă de antrenor. El își alege oamenii cu care va lucra în continuare și bineînțeles și antrenorul secund care a semnat cu noi, binecunoscutul jucător Mladen Jeremic, este tot solicitarea expresă a antrenorului. Acum nu există un team manager, va fi un director sportiv, care, așa cum am spus, antrenorul a solicitat acest lucru. Și cine este? O să vedeți pe parcurs”.

Citește și Tudor Costescu, noul antrenor principal de la FC Argeş Basketball: „Pentru o echipă ca FC Argeş nu este în regulă să fixezi un obiectiv minim”

Citește și Video. Baza sportivă din Prundu e gata! Dani Coman apreciază investiția Piteștiului

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...