120 de revoluționari argeșeni au luat parte marți, 12 ianuarie, la protestul din Piața Victoriei din Capitală la care aceștia au solicitat Guvernului retragerea Ordonanței de Urgență care îi obligă pe fiecare dintre ei să obţină noi certificate prin care să ateste că au avut „un rol determinant” la Revoluție. Reprezentanții revoluționarilor s-au întâlnit la o discuție pe acest subiect cu ministrul pentru Dialog Social, Liviu Pop care le-a precizat că nu se va renunța la ideea de noi certificate spre nemulțumirea acestora. În județul Argeș, începând cu data de 8 ianuarie a.c. au existat un număr de 12 revoluționari cu vârste cuprinse între 46 și 71 de ani, care au intrat în greva foamei în formă de protest împotriva respectivei ordonanțe, trei dintre ei ajungând să fie internați la spital în situații destul de grave. Este și cazul lui Visalom Constantin care a fost dus de urgență la Spitalul de Oncologie din București după ce ar fi suferit un infarct. Din spusele colegilor revoluționari, chiar dacă situația acestuia era precară, acest lucru nu l-a oprit pe dl. Visalom de la participarea la protestul desfășurat în fața Guvernului fiind adus de fiul acestuia de la spital. În prezent, în Argeș, toți revoluționarii au rămas în formă de protest, iar 6 dintre ei continuă să protesteze prin greva foamei: „Noi ne dorim retragerea ordonanței 95 din 2014. Guvernul vrea să modifice ordonanța, să vină cu îmbunătățiri la ea dar nu renunță la crearea de noi certificate. Nu am ajuns la nicio rezolvare. Se continuă protestele și greva foamei până când problemele noastre se vor rezolva. În Argeș au fost 12 revoluționari care au intrat în greva foamei, acum au mai rămas doar 6. Vizavi de acest lucru, la întâlnirea pe care am avut-o la Guvern, ne-au spus că ei nu sunt îndreptățiți decât să discute cu noi și să-l informeze pe premier de starea revoluționarilor care au intrat în greva foame. Totuși, noi am solicitat întâlnire cu premierul, nu cu ei, dar acesta nu a stat de vorbă și nici nu vrea să stea de vorbă cu noi. Oamenii sunt disperați și sunt capabili să facă orice pentru dreptul lor”, a precizat Dorin Popa, unul dintre reprezentanţii revoluţionarilor.
Alex Vlaicu
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii