Web Analytics

articol scris vineri, 14 martie 2025

Campania „Fără bullying în şcolile argeşene!”. Judecătorul Ion Rebeca: „Inclusiv magistraţii au obligaţia să meargă în şcoli şi să facă acţiuni de prevenire”

Un fenomen real care ia amploare în școli este bullying-ul, fie el verbal, fizic sau online. Elevii pot fi intimidați, hărțuiți, amenințați cu bătaia, umiliți în public sau excluși din grup din cauza particularităților și, din păcate, deși subestimate, efectele sunt copleșitoare. Încă din toamnă, Jurnalul de Argeș a demarat o campanie de presă anti-bullying prin care aducem în lumină eforturile de prevenire a violenței școlare.

Dreptul nu trebuie văzut doar ca un instrument sancționator, ci și ca un promotor al educației. În acest sens, și purtătorul de cuvânt al Curții de Apel Pitești, judecătorul Ion Rebeca, desfășoară de zece ani acțiuni preventive în școli, unde abordează și subiectul bullying-ului. Și-ar dori însă ca mai mulți specialiști să le vorbească copiilor.
„Ceea ce facem noi este foarte puțin față de nevoia foarte mare pe care o au elevii de a fi sprijiniți, pentru a nu fi victima actelor de violență și nu numai, a traficului și consumului de droguri, a traficului de persoane sau altor fapte deosebit de grave care pot fi săvârșite în școli”, ne-a declarat judecătorul Ion Rebeca.

Cum poate fi inclusă educația juridică în școli, mai ales că dvs. și realizați astfel de acțiuni?

- Suntem implicați într-un proiect, „Educație juridică în școli”, încă de acum vreo 10 ani, când o agenție de știri din Marea Britanie a pus bazele acestui proiect, iar județul Argeș a fost ales ca județ pilot. Parlamentul a adoptat deja o lege prin care a aprobat ca în învățământul preuniversitar să fie predate și ore de educație juridică. Încă nu a fost implementată legea. În școli nu se predau ore de educație juridică. Noi facem aceste activități pe bază de voluntariat. Am reușit ca în toată această perioadă să ajungem aproape în toate școlile din județul Argeș, nu numai în mediul urban, dar și în mediul rural. Este foarte puțin, fiindcă e greu să acoperi toate școlile și să ajungi într-o școală de mai multe ori. În toată perioada, cred că prin școli am trecut o singură dată. Au fost puține școli în care am trecut de două sau de mai multe ori. Mergem în școli din propria inițiativă, discutăm cu conducerea școlilor și uneori suntem invitați să participăm la ore de educație juridică. Este foarte important ca populația să fie educată și să aibă cunoștințe din domeniul Dreptului și, mai ales, să fie predate aceste cunoștințe elevilor, ca ei să fie familiarizați cu instituțiile statului, cu drepturile și obligațiile lor, cu modul în care pot fi valorificate și apărate drepturile și libertățile fundamentale.

Bullying-ul este absorbit din punct de vedere penal sub forma unor infracțiuni ca loviri și alte violențe, șantaj, amenințare etc., deci nu există procese pe tema bullying-ului.

- Nu este reglementat bullying-ul ca o faptă distinctă în Codul Penal, însă Codul reglementează fapte de violență în condițiile prevăzute de lege atunci când ele prezintă un grad de pericol social specific infracțiunilor. În școli am discutat de foarte multe ori despre modul în care se poate preveni bullying-ul, despre consecința bullying-ului asupra vieții persoanei. Să știți că, de foarte multe ori, s-a întâmplat ca și noi să judecăm acțiuni în care au fost implicați elevii în calitate de agresori sau în calitate de victime și atunci când s-au întâmplat astfel de lucruri îngrijorarea noastră a fost atât de mare încât a fost nevoie să mergem chiar acolo în locul unde s-au produs aceste acte de violență și să încercăm să prevenim pe cât este posibil violența în școli. În Legea Educației Naționale există o reglementare amplă privitoare la prevenirea violenței în școli, iar pentru această acțiune sunt implicate aproape toate instituțiile și autoritățile publice, inclusiv magistrații au obligația să meargă în școli să facă acțiuni de prevenire a violenței.

Ne puteți da exemplu de un astfel de caz și cum l-ați gestionat?

- Și dvs, în presă, ați scris despre astfel de cazuri. A fost un caz în care un elev a exercitat acte de agresiune asupra părintelui unui alt elev, într-o școală din județul Argeș. A fost și un caz mai vechi, petrecut într-o școală din sudul județului, privind un act de violență cu consecințe deosebit de grave. Într-o pauză, un elev a aruncat cu piatra în capul altui elev și l-a omorât. Se petrec acte de violență, din păcate, unele cu consecințe mai puțin grave, altele cu consecințe deosebit de grave și unele dintre acestea ajung pe rolul instanțelor de judecată. Important ar fi ca noi să facem acțiuni de prevenție și să se evite pe cât posibil violența în școli.

Legat de aceste acțiuni, când ați avut ultimele întâlniri cu elevii și cum interacționați cu ei?

- Avem întâlniri foarte dese cu elevii, mai ales în școli, cred că aproape în fiecare lună. Și la sediul Curții de Apel au fost organizate foarte multe acțiuni în care au fost invitați elevii și alți specialiști în domeniul Dreptului sau și din alte domenii (social, psihologic, pedagogic). S-au dezbătut teme pe marginea actelor de violență și au fost foarte multe acțiuni în acest sens. Aproape în fiecare an organizăm astfel de activități, implicăm copiii și în procesele simulate pe care le organizăm la sediul Curții. În acest sens avem o colaborare foarte bună cu Colegiul Național „Ion C Brătianu” din Pitești. Am organizat două sau trei procese în care au participat elevii la sediul Curții de Apel Pitești. La început ei sunt puțin curioși în legătură cu ceea ce li se va spune la ora de educație juridică, pe parcursul orei devin destul de interesați, atât de interesați încât ne roagă să rămânem și ora următoare sau să mai revenim la ei în școli. Sunt interesați fiindcă află lucruri noi, lucruri care îi privesc în mod direct pe elevi și mi-aș dori ca mai multe persoane să fie implicate în educația juridică.

Citește și Campania „Fără bullying în şcolile argeşene!” Preşedinta Tribunalului Argeş: „Cel care adoptă acest comportament nu a cunoscut nobleţea prieteniei”

Citește și Campania „Fără bullying în şcolile argeşene!” Luiza Ratea, consilier şcolar: „Atât copiii, cât şi părinţii să conştientizeze că este dreptul lor de a fi protejaţi împotriva violenţei”

Citește și Campania „Fără bullying în şcolile argeşene!” Judecătoarea Cornelia Olteanu: „Bullyingul nu este reglementat ca infracţiune distinctă în Codul Penal, dar poate fi sancţionat”

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Argeșean reținut pentru conducere fără permis. Are antecedente penale

Duminică, 26 iulie, în jurul orei 19:30, polițiștii Biroului Rutier Câmpulung au oprit pentru control, pe DN 73, în comuna […] Citește!

Fals polițist în Bihor, trimis în judecată după ce a păcălit șoferi cu amenzi inventate

Un bărbat din Bihor ajunge în fața instanței după ce, potrivit procurorilor, s-ar fi prezentat drept polițist rutier și ar […] Citește!

Slujbă la biserica de la SJU Pitești, cu hramul Sfântului Pantelimon

Luni, 27 iulie, de ziua Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, ocrotitor al doctorilor, al personalului medical și al celor […] Citește!

Parlamentul, chemat din vacanță pentru PNRR, dar mulți deputați au lipsit. 115 parlamentari nu au participat nici măcar online

Sesiunea extraordinară a Camerei Deputaților a început cu o prezență surprinzătoare. Din cei 330 de deputați luați în calcul la […] Citește!

Noua țeapă de pe Booking face victime folosind informații reale despre rezervări

O schemă de fraudă online tot mai convingătoare îi vizează pe turiștii care își fac rezervări prin Booking. Escrocii nu […] Citește!

Rezultate finale Definitivat 2026: rata de promovare a crescut spectaculos după contestații

Rezultatele finale ale examenului de Definitivat 2026 au fost publicate de Ministerul Educației, iar soluționarea contestațiilor a schimbat semnificativ rata […] Citește!

Estera Stămoiu, președinte al OAMGMAMR filiala Argeș: „Dezvoltarea competențelor asistențílor medicali, un răspuns la nevoile pacienților”

Profesia de asistent medical generalist este o profesie reglementată la nivelul U.E. prin Directivei 2005/36/CE, cu modificări și completări ulterioare, […] Citește!

Furtuni puternice în România: ANM a emis cod galben. Rafalele pot depăși 100 km/h

Vremea se schimbă radical în mai multe regiuni ale țării. ANM a emis trei atenționări cod galben pentru luni și […] Citește!

Accident în Argeș, cu trei răniți. Șoferul era băut

În noaptea de duminică spre luni, 26 spre 27 iulie, în jurul orei 00:00, polițiștii Formațiunii Rutiere din Costești au […] Citește!

Petrolul se ieftinește brusc după pauza din conflictul SUA-Iran

Cotațiile petrolului au intrat luni pe scădere, după ce Statele Unite și Iranul au oprit temporar atacurile. Brent a pierdut […] Citește!

Schimbare de ultim moment la CFR: mai multe curse spre Aeroportul Henri Coandă, suspendate

Programul trenurilor dintre Gara de Nord și Aeroportul Henri Coandă va fi modificat în noaptea de 30 spre 31 iulie. […] Citește!

O locomotivă a luat foc în Argeș, la Stâlpeni

În dimineața zilei de luni, 27 iulie, pompierii argeșeni au intervenit în comuna Stâlpeni pentru localizarea și lichidarea unui incendiu […] Citește!

Omul săptămânii

Claudiu Samoilă

Opinie

Mai puţine zile de comune şi mai mult asfalt

Din ediția tipărită

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete

Slujbă de hram la 400 de ani de la ctitorire la Biserica „Sfântul Ilie” din Câmpulung

Ziua sărbătorii Sfântului Ilie Tesviteanul nu a mai fost prinsă în perioada desfășurării manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Câmpulung, deși sfântul […] Citește!

Fostul şef al Poliţiei Câmpulung s-a căsătorit cu iubita care a încercat să-l scape de vina accidentului de anul trecut

A greșit cândva, dar acum e fericit! Aflat în termenul de supraveghere după condamnarea cu suspendare de anul trecut, fostul […] Citește!

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!