Web Analytics
scris miercuri, 20.11.2019

Apeluri e-call, declanșate accidental la Mioveni

Două apeluri 112 efectuate în mod automat de autoturisme dotate cu sistem tip e-call au alertat inutil poliția și pompierii, la Mioveni.
În urma verificărilor s-a stabilit că nu există o situație de pericol, apelurile fiind efectuat ca urmare a acționării accidentale a butonului din habitaclul a doua autoturisme, în timpul pregătirii pentru vânzare la un service al unui dealer auto de pe raza municipiului Piteşti.
Au fost luate măsuri de instruire a reprezentantului dealerului auto cu privire la modul de efectuare a activităţilor de pregătire şi de vânzare, pentru a preveni efectuarea de apeluri false.
„Reamintim că în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 34/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului național unic pentru apeluri de urgență, apelarea abuzivă se sancționează cu amendă de la 500 de lei la 1.000 de lei, iar alertarea falsă a agențiilor specializate de intervenție este sancționată cu amendă de la 1.500 de lei la 5.000 de lei”, precizează IPJ Argeș.
Mai multe informații cu privire la prevederile legale referitoare la apelurile de urgență pot fi accesate gratuit la link-ul: https://ag.politiaromana.ro/ro/stiri-si-media/comunicate/apelarea-abuziva-si-alertarea-falsa-prin-112-mai-aspru-pedepsite.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...