Web Analytics
scris duminică, 17.05.2026

Alertă pentru șoferi! Coloane uriașe de transport agabaritic vor traversa România

Mai multe transporturi agabaritice de mari dimensiuni vor circula duminică și luni pe drumurile din România, către punctele de frontieră Nădlac, Borș și Agigea. Poliția Rutieră avertizează că traficul poate fi afectat pe mai multe trasee importante din țară.

Centrul Infotrafic din cadrul IGPR a anunțat că vehiculele speciale vor fi însoțite de echipaje de poliție, iar deplasările vor avea loc în special pe timpul nopții sau în afara orelor de vârf.

Camioane gigantice, de până la 126 de tone, pe șoselele din țară

Primul convoi va porni duminică, de la ora 18:00. Acesta este format din trei camioane cu o lungime totală de 47 de metri și greutăți de peste 90 de tone. Transportul va circula pe autostrada A1 și pe mai multe drumuri naționale din sudul țării.

Tot duminică seară, după ora 22:00, un alt transport impresionant va traversa România spre PTF Nădlac II. Camionul are o masă totală de 126 de tone și va circula pe traseul DN1 – A1 – DN68A – A1.

În aceeași noapte, un alt vehicul agabaritic va pleca din zona PTF Calafat și va străbate mai multe județe din sud și vest până la Borș II. Transportul are aproape 25 de metri lungime și cântărește aproximativ 95 de tone.

Un nou transport pleacă luni spre Agigea

Luni dimineață, începând cu ora 08:00, un alt camion agabaritic va porni către Portul Agigea. Vehiculul are o lățime de 3,6 metri și o greutate de aproape 87 de tone.

Ruta include centura Capitalei, Autostrada Soarelui și mai multe drumuri naționale din Dobrogea, până la punctul de frontieră Agigea.

Poliția avertizează: pot apărea restricții și întârzieri

Toate transporturile vor fi escortate de echipaje ale Poliției Rutiere, iar autoritățile le recomandă șoferilor să circule cu atenție și să respecte indicațiile agenților din teren.

Din cauza dimensiunilor impresionante ale convoaielor, traficul ar putea fi încetinit temporar pe anumite sectoare de drum, mai ales în zonele unde carosabilul permite cu dificultate depășirea acestor vehicule speciale.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Piste pentru pietoni la Câmpulung

Momentul este în ziua de luni, 4 mai 2026, spre prânz, locul este în apropierea fostei autogări din Câmpulung. O mașină de poliție oprește în...