Web Analytics

articol scris miercuri, 09 februarie 2022

Coronavirus. 27.346 de cazuri noi și peste 1.000 de pacienți internați la ATI, în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 27.346 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 8.923 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.402 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2022-02-09 at 12.06.22.jpeg

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Citește și:Adrian Bughiu: „Cultura, la cum este tratată de CJ Argeș, nu are cum să fie Cenușăreasa instituției”

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46.25858020,51
2.Arad59.06474020,35
3.Argeș62.65790418,48
4.Bacău56.1393659,94
5.Bihor73.46464519,26
6.Bistrița-Năsăud26.74316210,72
7.Botoșani32.78723011,52
8.Brașov91.959112822,98
9.Brăila27.2362048,42
10.Buzău34.04743713,60
11.Caraș-Severin25.33528911,53
12.Călărași22.3652939,96
13.Cluj130.276184429,52
14.Constanța98.411135023,44
15.Covasna16.6813729,73
16.Dâmbovița46.53348711,58
17.Dolj60.01782614,46
18.Galați55.74646210,70
19.Giurgiu24.08826210,70
20.Gorj19.4022797,96
21.Harghita20.0671528,71
22.Hunedoara49.35678217,09
23.Ialomița23.5642568,80
24.Iași96.28964513,97
25.Ilfov99.547204326,10
26.Maramureș46.41229914,28
27.Mehedinți19.0292187,31
28.Mureș54.11389114,00
29.Neamț42.5572509,93
30.Olt32.3075119,98
31.Prahova83.356120015,74
32.Satu Mare29.70333710,32
33.Sălaj24.23820014,33
34.Sibiu63.445172425,39
35.Suceava54.7372637,57
36.Teleorman29.3662917,55
37.Timiș128.816148129,29
38.Tulcea18.94620912,93
39.Vaslui32.9493266,80
40.Vâlcea35.28866514,57
41.Vrancea23.2402128,19
42.Mun. București435.430789535,31
43.Din străinătate**3.97010
44.Cazuri noi nealocate pe județe

26.461*
-5373
TOTAL2.482.39427.346

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2022-02-09 at 12.52.15.jpeg

În total, până astăzi, 9 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.482.394 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 79.374 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

2.038.716 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.380 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Citește și:Alina Gorghiu: S-au strâns semnăturile pentru înființarea unei comisii de anchetă privind abuzurile asupra minorilor

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA48
2ARAD41
3ARGEŞ41
4BACĂU24
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI12
8BRAŞOV42
9BRĂILA6
10BUZĂU40
11CARAŞ-SEVERIN6
12CĂLĂRAŞI9
13CLUJ32
14CONSTANŢA63
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ40
18GALAŢI22
19GIURGIU9
20GORJ16
21HARGHITA18
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA15
24IAŞI63
25ILFOV32
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI9
28        MUREŞ29
29NEAMŢ23
30OLT26
31PRAHOVA52
32SATU MARE6
33SĂLAJ15
34SIBIU28
35SUCEAVA28
36TELEORMAN37
37TIMIŞ64
38TULCEA4
39VASLUI8
40VÂLCEA13
41VRANCEA5
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI379
TOTAL1.380

Până astăzi, 61.092 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.02.2022 (10:00) – 09.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 176 de decese (91 bărbați și 85 femei), dintre care 5 decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 176 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 la categoria 50-59 de ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 67 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 70 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

171 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Din totalul de 176 de pacienți decedați, 142 au fost nevaccinați și 34  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Brăila și Mureș, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 11.324, cu 241 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.120 de persoane, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.120 pacienți internați la ATI, 950 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 811 sunt minori, 794 fiind internați în secții, cu 27 mai puțin decât în ziua anterioară și 17 la ATI, cu 5 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.065.069 de teste RT-PCR și 7.876.953 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 31.463 de teste RT-PCR (18.139 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.324 la cerere) și 63.235 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 240.991 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.760 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 85.637 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 6 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.692 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 602 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 februarie, 1.103 sancțiuni contravenționale, în valoare de 221.055 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Citește și:Argeș. 904 infectări Covid-19 înregistrate în ultimele 24 de ore

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.887 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 13 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022, au fost raportate 90.909.480 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

Citește și:JOI – Ședință extraordinară a Consiliului Local Mioveni

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit17.375.077 (+2.157.797)156.844  (+4857)
Franţa     19.872.989 (+2.570.441)131.588  (+2099)
Spania10.117.833    (+726.561)  93.698  (+1391)
Italia11.235.745 (+1.023.124) 147.320  (+2977)
Germania10.421.677   (+1.385.882)            118.332  (+1206) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 3 FEBRUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
376.229.546 (+25.415.462)5.681.828 (+78.071)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Incendiul de lângă fabrica de armament din Brașov: Ambasadorul rus, chemat la MAE. Moscova respinge acuzațiile și cere dovezi

Tensiunile diplomatice dintre România și Federația Rusă au crescut după convocarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, la Ministerul Afacerilor […] Citește!

ambulanta

Probleme financiare în spitale și la Ambulanță. Ministrul Sănătății anunță o evaluare la nivel național

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a cerut o evaluare a situației financiare și a deficitului de personal din spitalele aflate în […] Citește!

Fraudă uriașă cu fonduri europene în România: 237 de proiecte suspecte și un prejudiciu de 3,5 milioane de euro. Trei persoane, trimise în judecată

O anchetă de amploare a Parchetului European (EPPO) a scos la iveală o presupusă schemă de fraudare a fondurilor europene […] Citește!

Criza de la Cernavodă ar putea lua sfârșit. Debitul Dunării începe să crească, iar autoritățile pregătesc repornirea unui reactor

Centrala Nucleară de la Cernavodă ar putea relua parțial producția de energie electrică în jurul datei de 15 noiembrie, după […] Citește!

Drum expres între Râmnicu Vâlcea și Autostrada Sibiu–Pitești: Proiectul a trecut de prima etapă, dar finanțarea rămâne o problemă

Planurile pentru construirea unui drum expres care să lege municipiul Râmnicu Vâlcea de Autostrada Sibiu–Pitești, în zona Tigveni, încep să […] Citește!

Transfăgărășanul se închide din cauza ninsorii și a ceții. Ce sector va fi afectat

Circulația rutieră pe Transfăgărășan (DN 7C) se închide marți, 27 octombrie 2026, de la ora 18:00, pe sectorul cuprins între […] Citește!

Scandal în Poliția Timișoara: Agent trimis în judecată după ce ar fi dezvăluit unui infractor unde se află un seif cu bani într-o locuință

Un agent de poliție din Timișoara a fost trimis în judecată, fiind acuzat că ar fi folosit informații confidențiale obținute […] Citește!

Cercetări după un accident pe DN 65, în Lunca Corbului. Un șofer de 26 de ani s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 26 de ani, din Pitești, a fost rănit într-un accident rutier produs pe DN 65, în comuna […] Citește!

aeroport cluj destinatii

Schimbări majore pe Aeroportul Cluj: Control automat al pașapoartelor și un sistem care permite aterizări pe ceață densă

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca a făcut un pas important în modernizarea infrastructurii, prin implementarea a două sisteme destinate […] Citește!

Explozie într-o locuință din Argeș. Două persoane au suferit arsuri

O explozie neurmată de incendiu s-a produs marți seară, la o locuință din satul Cochinești, comuna Stolnici, județul Argeș. La […] Citește!

Cutremur în SuperLiga: CFR Cluj, UTA și Petrolul, în pericol să fie depunctate din cauza datoriilor!

Trei cluburi importante din SuperLiga riscă să fie sancționate cu depunctări în perioada următoare! CFR Cluj, UTA Arad și Petrolul […] Citește!

Programul etapei a 16-a din SuperLiga. Când se joacă FC Argeş – FCSB

LPF a anunțat programul etapei a 16-a din SuperLiga, care se va juca în penultimul weekend al lunii noiembrie. Etapa […] Citește!

Omul săptămânii

Maria Teodora Niță

Opinie

dan-andronic-editorial

Un prieten nu îți trimite sabotori. Despre Măicuța Rusia

Din ediția tipărită

Închiderea Bulevardului „Pardon”, prilej de promenadă şi odihnă pe carosabil

Se perpetuează măsura restricționării circulației auto pe străzile adiacente Bulevardul ”Pardon” din Câmpulung, în week-end, deși fără acționarea bolarzilor, ci […] Citește!

Se caută medici pentru urgenţe la Câmpulung

După ce concursurile pentru recrutarea a mai multor medici primari și specialiști nu s-a soldat cu ocuparea tuturor posturilor oferite […] Citește!

Foto-pamflete

Capturare de câini cu poliţişti chemaţi cu apel la 112 de un… poliţist

Firma specializată în capturarea câinilor fără stăpân angajată de Primăria Ștefănești a ajuns vineri, 16 octombrie, la locul indicat că […] Citește!

Victorie pentru Lasconi după ce a fost dată în judecată de un subaltern

Rămășițele vremurilor pe când făcea pe reporterul de investigații în administrația locală s-au dispersat cumva luna aceasta pentru Elena Lasconi. […] Citește!

Salariul, această specie protejată prin contractul de muncă, riscă să dispară tocmai din instituţia care ar trebui să apere pădurea

Gărzile Forestiere, instituții care ar trebui să vegheze asupra fondului forestier, se confruntă cu o problemă cât se poate de […] Citește!

Foto-pamflete

Una caldă, alta rece pentru poliţişti argeşeni pensionaţi. Tatia şi-a recuperat impozitul, Ciolan s-a trezit prea târziu

Comisari șefi cu funcții în Poliția argeșeană, Cecilia Tatia și Gheorghe Ciolan, s-au judecat recent revendicând anumite drepturi bănești. Fosta […] Citește!

Plăţi necuvenite de 100.000 la Boteni pentru amenajarea Centrului Civic

Auditorii Curții de Conturi au găsit și la Boteni ceva nereguli cu salariile, dar nu a existat valoare mare ca […] Citește!

Foto-pamflete