Timp de trei zile, între 15 și 17 noiembrie, pe scena Teatrului „Al. Davila” și în fața unei săli pline de fiecare dată, s-a desfășurat a VIII-a ediție a Festivalului Naţional de Muzică Lăutărească Veche „Zavaidoc”, organizat de către Primăria Pitești, Centrul Cultural și Asociația Culturală „Zavaidoc”. Câştigătoarea Marelui Premiu din acest an a fost o moldoveancă, Simona Mazăre, de 18 ani, elevă în clasa a XII-a la Liceul de Artă „Ştefan Luchian” din Botoşani. Doi argeșeni au urcat pe podium. Este vorba de Bogdan Oncioiu, din Boteni, care a obţinut premiul I (are 20 de ani şi este student la Facultatea de Muzică din cadrul Universităţii din Piteşti), şi George Mărgineanu, din Curtea de Argeş, premiul al III-lea (are 16 ani şi este elev la Liceul de Arte „Dinu Lipatti” Piteşti, la clasa Georgetei Chiţoran). Premiul al II-lea i-a fost atribuit Alinei Statie din Balş-Olt (are 18 ani şi este elevă în clasa a XII-a la Liceul Teoretic „Petre Pandrea”). Cu câte o menţiune au fost răsplătite Elena Radu, din Bucureşti (artist liber-profesionist, 40 de ani, absolventă a Facultăţii de Muzică din cadrul Universităţii „Spiru Haret”), respectiv Anca Nina Chirvase, din Bârlad-Vaslui (artist liber-profesionist, 25 de ani, absolventă a Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universităţii din Bucureşti).
Preşedintele juriului a fost Elise Stan, etnomuzicolog şi producător TV. De anul viitor, Festivalul „Zavaidoc” s-ar putea să devină unul balcanic, cu invitați și concurenți de la toate țările din regiune.
M.L.D.




0 Comentarii