Web Analytics
scris vineri, 12.06.2026

Vara își intră în drepturi: ANM anunță o lună cu puține ploi și temperaturi peste normal în mare parte din țară

Meteorologii au publicat estimarea pentru perioada 15 iunie – 13 iulie 2026, iar veștile indică un început de vară dominat de temperaturi ridicate și un deficit de precipitații în numeroase regiuni ale țării. Cele mai afectate zone vor fi cele din vest, unde valorile termice vor depăși frecvent mediile obișnuite ale perioadei.

Potrivit specialiștilor, România se îndreaptă spre aproape o lună în care ploile vor fi mai puține decât în mod normal, în timp ce episoadele de vreme caldă vor deveni tot mai frecvente.

Prima parte a intervalului aduce secetă și temperaturi ușor mai ridicate

În săptămâna 15–22 iunie, regiunile vestice, sud-vestice și centrale vor înregistra temperaturi peste valorile caracteristice perioadei. În restul țării, vremea va rămâne apropiată de normalul climatologic.

În schimb, ploile vor fi mai puține în toate regiunile. Lipsa precipitațiilor se va resimți în special în zonele montane, unde cantitățile de apă estimate sunt sub media obișnuită pentru această perioadă.

Sfârșitul lunii iunie aduce un nou val de căldură

Pentru intervalul 22–29 iunie, meteorologii estimează o accentuare a tendinței de încălzire. Temperaturile vor depăși valorile normale în majoritatea zonelor țării, iar cele mai mari abateri sunt prognozate în vest.

În același timp, regimul pluviometric va rămâne deficitar. Cele mai reduse cantități de precipitații sunt așteptate în vestul și nord-vestul României.

Începutul lui iulie, mai blând în sud-est

În perioada 29 iunie – 6 iulie, sud-estul țării va avea temperaturi apropiate de cele normale pentru începutul verii. În restul teritoriului, valorile termice vor continua să se situeze ușor peste mediile climatologice.

În ceea ce privește precipitațiile, deficitul se va menține în special în sud-vest, în timp ce restul regiunilor ar putea beneficia de cantități apropiate de normal.

Tendința se păstrează și în a doua săptămână din iulie

Prognoza pentru intervalul 6–13 iulie indică menținerea unui regim termic mai ridicat în jumătatea vestică a țării. Temperaturile vor rămâne peste valorile obișnuite, iar ploile vor continua să fie mai puține decât media perioadei.

În estul și sud-estul României, vremea va fi mai apropiată de normal, atât din punct de vedere al temperaturilor, cât și al precipitațiilor.

Vestul țării, în centrul atenției

Estimările ANM conturează un început de vară în care vestul României va resimți cel mai puternic efectele temperaturilor ridicate și ale deficitului de precipitații. Dacă tendința se va confirma, agricultorii și autoritățile locale ar putea fi nevoiți să gestioneze efectele unei perioade mai uscate decât în mod obișnuit.

Meteorologii subliniază că prognoza pe termen lung indică tendințe generale și poate suferi ajustări pe măsură ce se apropie fiecare interval analizat.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

RO-Alert post factum la Câmpulung

Furtuna cu grindină care s-a abătut asupra Câmpulungului luni după-amiază a fost prevăzută de norii negri ce se tot adunau și de durerile de oase...