Tenismena Nicoleta Dascălu a ajuns între primele 300 de junioare ale lumii

de | 2.02.2012 17:00 | Sport

Nicoleta Cătălina Dascălu a început în forță anul competițional și a câştigat la începutul lui 2012 turneul ITF de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite). Cea mai bună tenismenă argeşeană a momentului a început așadar cum nu se poate mai bine acest an. Sportiva legitimată la Liceul cu Program Sportiv Piteşti, unde a fost de altfel desemnată sportiva anului 2011, a fost înscrisă la două turnee internaţionale ITF în EAU. De altfel la acest prim turneu internaţional de 18 ani (sportiva abia a împlinit 16 în decembrie), Nicoleta a făcut un adevărat tur de forţă demonstrându-şi valoarea prin 5 victorii succesive fără a pierde vreun set. A urmat apoi cel de-al doilea turneu internațional ITF, sportiva, componentă a lotului național de senioare, legitimată la LPS Pitești, și-a adăugat în palmaresul deja impresionant un alt titlu internațional câștigând și la Fujairah, Emiratele Arabe Unite. Ea a căștigat cele 5 meciuri jucate ajungând astfel la 10 partide fără înfrângere de la începutul acestui an. De remarcat faptul că la fel ca și în primul turneu câștigat săptămâna trecută la Abu Dabji, Nicoleta Dascălu nu a fost printre favoritele turneului dar a eliminat pe 3 dintre acestea. Grație punctelor acumulate la cele două turnee ITF piteșteanca pregătită de profesorul Gabriel Săndulescu și antrenorul Eduard Anghelache a făcut un salt de peste 400 de locuri în clasamentul mondial ITF, ajungând între primele 300 de junioare ale lumii. Nicoleta a început practicarea tenisului la 4 ani la cea mai bună pepinieră de campioni a județului Argeș și anume Tenis Club AS Pitești, iar începând cu anul 2008 s-a transferat la LPS, unde este și elevă. Sportiva își continuă pregătirea cu antrenorul care i-a pus racheta în mână, în speță Gabriel Săndulescu, dar și cu cel care răspunde acum de pregătirea ei tehnică, Eduard Anghelache. M.I.