Proiectul noului Cod silvic, iniţiat de un numeros grup de deputaţi şi senatori PSD, a fost adoptat miercuri, 20 mai, de către Camera Deputaţilor, ca for decizional. Vizavi de adoptarea acestui Cod, deputatul Simona Bucura Oprescu ne-a declarat: „Noul cod, devenit o urgenţă având în vedere defrişările masive şi sistemul de exploatare şi comercializare a masei lemnoase autohtone, păgubos pentru economia naţională şi pentru protecţia mediului, reglementează administrarea fondului forestier pe baza principiului teritorialităţii, venind şi cu soluţii concrete pentru micii proprietari, care deţin sub 10 hectare de teren împădurit. Această categorie va putea beneficia de proprietatea pe care o deţine, respectând regimul silvic. Astfel, încheierea unui contract de administrare pe o perioadă de cel puţin 10 ani le va da dreptul acestor mici proprietari să exploateze 3 metri cubi de lemn pe an”. M.S.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/03/apa-300x200.jpg)
Apă Canal 2000 SA Pitești: Noi facilităţi puse la dispoziţie prin serviciul de Call Center
Începând cu data de 01.08.2024, orice client al societății Apă Canal 2000 poate apela serviciul...
0 Comentarii