Web Analytics
scris miercuri, 18.01.2023

Senatul UPIT a dat undă verde înființării Universității Naționale de Știință și Tehnologie – Politehnica

Cu 39 de voturi pentru, un vot împotrivă și patru abțineri, membrii Senatului UPIT au hotărât astăzi înființarea „Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București”, cu două centre universitare, unul în Capitală și altul la Pitești.

Mai rămâne ca săptămâna viitoare și forurile de conducere ale Politehnicii București să voteze noua construcție academică.

Citește și https://jurnaluldearges.ro/rectorul-upit-vom-agrega-o-institutie-academica-de-o-forta-cum-nu-s-a-vazut-in-romania-222034/

„Va fi o nouă universitate, una complet nouă, înființată prin lege în Parlamentul României, cu centre universitare autonome, unul la Pitești, altul la București”, ne-a declarat rectorul UPIT, Dumitru Chirleșan.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...