Piteşteanul William Văsîi, noi performanţe la tenis

de | 18.04.2024 12:30 | Actualitate, Home, Sport

Piteșteanul William Nikolas Văsîi a obținut noi performanțe la tenis. Sportivul a participat în perioada 8-14 aprilie la un turneu Tennis Europe, la categoria 12 ani, și a obținut titlul de vicecampion în proba de dublu. Titlul este și mai valoros având în vedere că piteșteanul e pe minim de vârstă, tocmai ce a împlinit în martie 11 ani. Iar în luna februarie, sportivul a obținut titlul de campion la Circuitul Național Marii Campioni, desfășurat în București.
Următorul turneu la care va participa este tot unul Tennis Europe, ce se va desfășura în perioada 22-28 aprilie, la Slobozia, iar William Văsîi face parte din Lotul Național al României.
La categoria 12 ani ocupă locul al patrulea în clasamentul Federației Române de Tenis, iar la anul lui de vârstă, 2013, ocupă primul loc. Sportivul este antrenat de profesorul Corneliu Mario Enache, joacă cu adversari mai mari ca vârstă decât el și are numeroase premii și titluri în palmares.