Web Analytics
scris joi, 08.11.2012

„O voce. O lăută. O chitară”, în recital cameral la Filarmonică

Joi, în 8 noiembrie, de Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril, Filarmonica Piteşti organizează, pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, recitalul cameral „O voce. O lăută. O chitară”, ce va începe de la ora 19. Spectacolul va fi susținut de soliștii Claudia Codreanu, Costin Soare, Olivia Iancu și Claudiu Lobonț, ce vor interpreta un program alcătuit din lucrări pentru voce, lăută, teorbă și chitară de Dowland, Sor, Coste, Enescu, Castelnuovo-Tedesco, Tarrega, de Falla, Lorca, Händel, Giuliani, Scarlatti. Costin Soare, pedagog și interpret de chitară, este iniţiatorul „Serilor de chitară” şi al proiectelor teatrale de la Palatul Şuţu, din Bucureşti, dar și al proiectului „O voce. O lăută. O chitară”. Olivia Iancu este piteșteancă, absolventă a Liceului de Artă „Dinu Lipatti” și a Universității Naționale de Muzică, în specializarea „chitară clasică”. A.G.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

A murit un episcop iubit

PS Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a trecut la Domnul, vestea...

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...