Luna trecută, Spitalul municipal Câmpulung a scos la concurs un număr de şase posturi de medici pe diverse specialităţi, precum: neonatologie, cardiologie, ORL, medicină internă, UPU şi neurologie. Aşa cum se preconiza, doar trei dintre posturi au avut căutare, fiind depuse dosare pentru UPU (post ocupat de dr. Florin Bălăceanu), neurologie (post ocupat de dr. Tiberiu Florea Hirizan) şi boli interne (post pentru care, pe 22 august, va da concurs dr. Emanuil Ivu), restul rămânând vacante. Mai există solicitări pentru unele posturi de medici, dar pe specialităţi nescoase la concurs, cum ar fi postul de medic chirurg plastician şi medic oncolog, însă prioritate au specialităţile rămase vacante prin plecarea unor medici la pensie sau din alte motive. Istoria recentă ne-a arătat că pentru medici s-au făcut eforturi şi din partea autorităţilor locale de a-i atrage la Câmpulung, aşa cum au fost şi cazurile medicului legist Ghenadie Chirică şi al medicului oncolog Silvia Ilie, care au primit din partea statului chiar şi locuinţă. Numai că, în ciuda eforturilor de a-i ţine pe medici la Câmpulung, în cele din urmă medicul oncolog Ilie a preferat să practice medicina într-un spital din Franţa. Ioana Ştefan
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii