În ciuda speculaţiilor că noul şef de la „Doi şi un sfert” va fi comisarul şef Adrian Marius Florescu, actualul şef al Poliţiei Topoloveni, iată că DGIPI Argeş are un alt comandant. Bucureştiul a optat pentru varianta de a nu tulbura apele şi de a-l numi ca interimar pe comisarul şef Cristi Stănciulescu, actualul adjunct al unităţii şi nr. doi în ierarhia instituţiei, pe vremea directorului George Păltineanu, mutat intempestiv la comanda DGIPI Giurgiu. Stănciulescu se va afla la comanda DGIPI Argeş până ce Ministerul Administraţiei şi Internelor va organiza concurs pentru ocuparea postului, la care se poate înscrie orice ofiţer care îndeplineşte condiţiile, inclusiv comisarul şef Florescu de la Topoloveni. Despre acesta, sunt voci care susţin că ar fi pila chestorului Fătuloiu, iar alţii că ar fi bun prieten cu un secretar de la cabinetul chestorului Gelu Drăjneanu, fostul comandant al DGIPI, la nivel naţional, în „mandatul” lui Marean Vanghelie. Un alt posibil candidat la concurs, atunci când acesta se va organiza, ar putea fi un anume comisar şef Gălăţeanu din structura DGIPI la nivel naţional, dar cu rude influente în Piteşti. Până atunci, însă, DGIPI Argeş va fi condus de comisarul şef Cristi Stănciulescu despre care se ştie că, în afară de faptul că este omul de încredere al lui George Păltineanu, are tatăl bun prieten cu preşedintele PNL, Crin Antonescu. (M.S.)
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii