Web Analytics
scris miercuri, 04.03.2015

Nicolescu și Dobre de la Zeus, duși din arest cu ambulanța la Spitalul Județean

Constantin Nicolescu și omul de afaceri Grigore Dobre au ajuns în dimineața zilei de 3 martie, la Spitalul Județean Argeș, fiind adu de gardienii Spitalului Penitenciar Colibaşi cu o Ambulanță. Fostul președinte al Consiliului Județean Argeș a fost adus la Pitești pentru un consult multidisciplinar de specialitate, după ce s-a simțit rău.
„A venit pentru un control de rutină ce face parte din planul de urmărie. Dacă este cazul, se fac recomandări de e­xaminări mai frecvente, dacă nu, la un an. Dumnealui venise la controlul anual. I-am făcut cîteva recomandări de ajustare a medicaţiei. Am scos unele medicamente şi am introdus altele, a­­părute mai recent pe piaţă. Motivul pentru care am schimbat medicaţia este faptul că prezenta unele variaţii de tensiune. I-am recomandat investigaţii suplimentare, cum ar fi un examen ecografic cardiac şi montarea unui holter care să-i monitorizeze tensiunea timp de 24 de ore. Cu siguranţă, regimul de detenţie i-a afectat starea de sănătate“, a declarat medicul cardiolog Claudiu Chivu, cel care l-a consultat pe Constantin Nicolescu. 
Nicolescu a fost consultat de un medic neurolog, de un chirurg şi de un cardiolog, după care a fost transportat înapoi la locul de detenţie, cu o ambulanţă a Penitenciarului Colibaşi. Grigore Dobre suferă de diabet și afecțiuni cardiace. Constantin Nicolescu a fost condamnat la 7 ani şi 8 luni de închisoare cu executare în dosarul privind fraude cu fonduri europene pentru câteva școli din Argeș.
A.V.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Forța Dreptei Argeș de 23 de bani

Potrivit Autorității Electorale Permanente, anul trecut organizația argeșeană a partidului Forța Dreptei a strâns din cotizații 21.300 de lei. În...