În ultima zi a lunii martie, elevii clasei pregătitoare E de la Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân”, coordonați de prof. înv. Marinela Dinuță, au participat la activitatea „Minunile și misterele naturii”, ce a inclus o dezbatere interactivă cu tema „Totul despre dinozauri”. Copiilor li s-a prezentat un material power-point despre apariția dinozaurilor și imagini din cărți și enciclopedii despre istoria naturală a dinozaurilor. Activitatea face parte din cadrul proiectului cultural-educativ „O nouă lună, o nouă aventură”, inițiat de Biblioteca Județeană „Dinicu Golescu” Argeș prin intermediul Secției Tinerilor, ce are ca scop deschiderea orizontului cultural și stimularea gustului pentru lectură. Activitățile derulate în cadrul acestui proiect completează cunoștințele dobândite de elevi la școală, cu lecturi suplimentare din diferitele enciclopedii existente în colecțiile bibliotecii.
Sabina Busuioc
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii