Web Analytics
scris miercuri, 23.03.2022

Ministrul Tanczos Barna anunță lansarea programului ”Curăţăm România”

Ministrului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Tanczos Barna, a declarat marţi, la Satu Mare, că ministerul pe care îl are în subordine urmează să deruleze, pe parcursul lunii aprilie a.c., cu sprijinul autorităţilor locale, programul”Curăţăm România”, o inițiativă naţională de colectare a deşeurilor.

Citește și: Joi – ședința extraordinară a Consiliului Local Pitești. 40 de puncte sunt pe ORDINEA de ZI

„Lansăm, începând cu 1 aprilie, pe toată luna aprilie, programul ‘Curăţăm România’. Am început organizarea cu toate unităţile administrativ-teritoriale, cu toate primăriile. Pregătim o finanţare de la Administraţia Fondului pentru Mediu, astfel încât cheltuielile de ecologizare, parţial, să fie decontate de AFM şi să susţinem cheltuielile de transport, colectare, cheltuieli cu utilajele de colectare şi să susţinem, parţial, şi cheltuielile de depunere la gropile autorizate, astfel luna aprilie să fie luna în care toată lumea face un efort suplimentar în interesul mediului, în interesul curăţeniei”, a afirmat ministrul Mediului, în cadrul unei conferinţe de presă.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...