Karatiştii piteşteni, şase medalii la Campionatul Mondial de Ashihara karate

de | 14.11.2013 18:20 | Sport

Săptămâna trecută, la Sala Sporturilor din Braşov, a avut loc Campionatul Mondial de Ashihara karate, unde au participat peste 250 de sportivi din 17 țări. În clasamentul pe naţiuni, România a ocupat prima poziţie, cu 15 medalii de aur, 15 de argint şi 21 de bronz, urmată pe podium de Rusia, cu 14 de aur, 9 de argint, 19 de bronz şi Afganistan cu o medalie de aur, 3 de argint și 5 de bronz. Reacţiile delegaţiilor străine, ale sportivilor și ale oficialilor au fost excelente datorită organizării reușite din toate punctele de vedere în comparație cu celelalte ediții. Clubul Impression din Pitești a fost reprezentat de 6 karateca pregătiţi de Senpai Iulian Paraschiv, fiind răsplătit cu 6 medalii, dintre care 5 de argint și una de bronz. Cei care au urcat pe podium au fost Denis Bîrleanu (argint – categ. -55 kg cadeţi) și Adelin Cotescu (argint – categ. -50 kg copii), vicecampioni mondiali la kumite. Medaliat cu bronz la kumite a fost Costin Andrei – categ. +50 kg copii. Și în concursurile de kata sportivii români au excelat. În competiţiile pe echipe, formaţiile piteștene au cucerit medaliile de argint la categoria 1996-1997. Următorul Campionat Mondial de Ashihara karate va avea loc în 2014 în Ungaria, la Budapesta. M.I.