Ziarul Financiar a publicat o amplă analiză a repartiției afacerilor agricole la nivel național. Astfel, materialul strânge într-un singur loc indicatori ai pieţelor de 6,5 miliarde de euro anual ale cerealelor, cartofilor, podgoriilor şi bovinelor, poziţia în fiecare judeţ a infrastructurii-cheie: tractoarele şi silozurile de cereale şi nivelul de conectare al producţiei agricole primare de principalele puncte de procesare pentru carne, panificaţie, ulei şi lapte. Judeţele cu cele mai mari cifre pentru piaţa bovinelor sunt Suceava, Botoşani, Argeş, Iaşi şi Maramureş, iar primele zece cumulează aproape 1 milion de capete, ceea ce înseamnă jumătate din şeptelul total din economie. În ceea ce privește celelalte criterii care au fost luate în calcul, Argeșul se situează în zona medie, reliefează aceeași analiză, atât în ceea ce privește producția de cereale, cartofi și carne, parcul de tractoare sau numărul de silozuri. În fine, Argeșul stă încă bine din punctul de vedere al suprafeței podgoriilor.
Florin Silvestru
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/03/apa-300x200.jpg)
Apă Canal 2000 SA Pitești: Noi facilităţi puse la dispoziţie prin serviciul de Call Center
Începând cu data de 01.08.2024, orice client al societății Apă Canal 2000 poate apela serviciul...
0 Comentarii