Web Analytics
scris sâmbătă, 04.07.2026

Fost polițist șpăgar, cercetat după ce ar fi oprit din nou șoferi în trafic și le-ar fi cerut bani

Un fost polițist din cadrul IPJ Arad, care și-a dat demisia după ce a fost prins în luna februarie în timp ce primea mită de la un șofer, este din nou în atenția anchetatorilor. De această dată, bărbatul este suspectat că ar fi îmbrăcat din nou uniforma de polițist, deși nu mai avea acest drept, și ar fi solicitat bani de la conducători auto opriți în trafic.

Potrivit publicației Aradon, fostul agent a fost prins în februarie de ofițerii Direcției Generale Anticorupție în timp ce primea 1.500 de lei de la un șofer, în schimbul promisiunii că nu îl va sancționa contravențional.

Citește și: Google pierde definitiv procesul cu UE. Amendă de 4,1 miliarde de euro pentru practicile legate de Android

În urma anchetei, procurorii au stabilit că există indicii privind trei infracțiuni de luare de mită. Agentul a fost arestat preventiv, iar ulterior și-a dat demisia din Poliție și a fost plasat sub control judiciar.

Anchetatorii susțin că, deși nu mai are calitatea de polițist, în ultimele săptămâni acesta ar fi purtat din nou uniforma și ar fi oprit șoferi în trafic, pretinzând sume de bani pentru a-i scăpa de presupuse sancțiuni.

Surse apropiate anchetei au confirmat că polițiștii desfășoară verificări cu privire la noile acuzații și încearcă să stabilească în ce împrejurări fostul agent ar fi acționat din nou ca polițist, deși nu mai avea dreptul să exercite această funcție. Dacă suspiciunile se vor confirma, fostul polițist ar putea fi cercetat pentru noi infracțiuni, pe lângă dosarul de corupție în care este deja inculpat.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită