# Cosmina Manea (foto) a obținut pentru a doua oară consecutiv medalia de aur. Rezultate de excepție ale școlii argeșene la olimpiada internațională de geografie, desfășurată în perioada 11-18 august la Cracovia, în Polonia. Eleva Cosmina-Andreea Manea (clasa a XII-a, Colegiul Național „I.C. Brătianu”) a cucerit medalia de aur. Cosmina a obținut aurul și la ediția din 2013 a olimpiadei internaționale de geografie. Prin excelentul său rezultat, Cosmina intră în galeria marilor olimpici internaționali pe care i-a dat Argeșul, alături de nume grele precum Ciprian Manolescu, Cristian Proistosescu, Andrei Constantin și Silviu Pufu. Mai trebuie spus că aceasta nu este singura medalie obținută de piteșteni la olimpiada internațională de geografie de la Cracovia. O altă elevă de la Colegiul „Brătianu” – Anca-Maria Rădulescu, a obținut bronzul. Mai trebuie spus că la olimpiadă au participat 142 de concurenţi din 36 de ţări, competiția fiind una foarte dură. D.G.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii