Cinci femei au fost rănite și transportate la spital în urma unui grav accident rutier produs pe un drum comunal din districtul Sankt Veit an der Glan, Austria. În microbuz se aflau opt cetățeni români, iar vehiculul s-a prăbușit aproximativ zece metri într-o râpă.

Incidentul s-a produs joi seara, în jurul orei 20:00. Potrivit presei austriece, șoferul, un cetățean român în vârstă de 36 de ani, a pierdut controlul volanului în timpul deplasării.
Citește și: Hoț identificat după ce și-a uitat telefonul și buletinul în magazinul pe care îl spărsese
Conform informațiilor preliminare ale autorităților, din motive care nu au fost încă stabilite, șoferul a pierdut controlul microbuzului într-o curbă. Vehiculul a ieșit de pe carosabil, a căzut aproximativ zece metri într-o râpă și s-a oprit răsturnat pe plafon, între mai mulți copaci. În momentul accidentului, microbuzul circula din direcția St. Kosmas către Brugga.
În urma impactului, cinci pasagere au fost rănite. O femeie, aflată în stare gravă, a fost transportată cu elicopterul medical C11 la spitalul de urgență din Klagenfurt. Alte patru femei au suferit răni ușoare și au fost transportate la spitalul din Friesach pentru investigații și îngrijiri medicale.
Autoritățile austriece au precizat că șoferul român a fost testat pentru consum de alcool, iar rezultatul testului a fost negativ. Poliția continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii accidentului.



0 Comentarii