Web Analytics

articol scris sâmbătă, 18 decembrie 2021

Coronavirus. 733 de persoane confirmate pozitiv, în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 18 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.797.706 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.719 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.723.945 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 733 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 9 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.040170,88
2.Arad42.3461991,72
3.Argeș46.3821160,54
4.Bacău41.238230,34
5.Bihor50.570451,01
6.Bistrița-Năsăud19.460640,31
7.Botoșani22.699180,29
8.Brașov67.1143341,05
9.Brăila23.0181560,52
10.Buzău24.274170,55
11.Caraș-Severin19.175850,96
12.Călărași17.76650,26
13.Cluj88.9754691,14
14.Constanța69.148220,68
15.Covasna13.181340,63
16.Dâmbovița36.46650,54
17.Dolj45.3001320,38
18.Galați44.189630,37
19.Giurgiu19.909190,35
20.Gorj15.260260,21
21.Harghita14.110430,46
22.Hunedoara36.019180,78
23.Ialomița19.47580,35
24.Iași71.665280,43
25.Ilfov76.71910850,88
26.Maramureș31.359430,64
27.Mehedinți15.78420,30
28.Mureș40.0641570,85
29.Neamț31.3331700,43
30.Olt26.193250,41
31.Prahova63.4591830,51
32.Satu Mare20.867730,51
33.Sălaj17.822150,51
34.Sibiu43.298371,12
35.Suceava38.006310,26
36.Teleorman25.01480,46
37.Timiș87.598471,14
38.Tulcea13.86540,38
39.Vaslui26.83590,22
40.Vâlcea26.703180,49
41.Vrancea17.864440,26
42.Mun. București305.4974360,71
43.Din străinătate**2.10010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  5.547*-3.610 
 TOTAL1.797.706733 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citește și: La înmormântarea omului de afaceri Laurențiu Floroiu, fost preot, nu au bătut clopotele iar preoții nu i-au rostit numele

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 202 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD12
3ARGEŞ7
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV6
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ5
14CONSTANŢA15
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ6
18GALAŢI5
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA1
24IAŞI4
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ4
30NEAMŢ5
31OLT3
32PRAHOVA2
33SĂLAJ8
34SATU MARE2
35SIBIU2
36SUCEAVA6
37TELEORMAN6
38TIMIŞ12
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI6
42VRANCEA2
 Total     202

Până astăzi, 58.143 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.12.2021 (10:00) – 18.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 64 de decese, dintre care 8 anterioare intervalului de referință, (29 bărbați și 35 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 64 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 la categoria de vârstă peste 80 ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Gorj, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 56 de decese.

Citește și Scandalul izbucnit la Dacia după ce salariații au fost numiți “animale” s-a soluționat prin trimiterea directorului executiv Boquera, în Maroc

 Din totalul de 64 de pacienți decedați, 59 erau nevaccinați și 5 vaccinați. Cei 5 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.191. Dintre acestea, 556 sunt internate la ATI. Dintre cei 556 de pacienți internați la ATI, 45 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 65 sunt minori, 61 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.926.104 teste RT-PCR și 5.731.702 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.859 de teste RT-PCR (4.842 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.017 la cerere) și 32.192 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.574 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.522 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.705 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 33 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.059 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.175 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 decembrie, 968 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 270.450 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.817 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.947 în Spania, 204 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 200 de cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

CITEȘTE ȘI: Liviu Dragnea, scrisoare deschisă către preşedintele PSD Marcel Ciolacu: ”De astăzi, Marcel, sunteţi trădători dovediţi ai intereselor acestui popor”

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Citește și Transport ilegal de lemne. Camion confiscat și dosar penal pentru șofer

În intervalul 9 decembrie 2021– 16 decembrie 2021, au fost raportate 50.789.268 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit10.819.515  (+354.526) 146.439  (+834)
Franţa  8.399.846  (+350.915) 120.983  (+951)
Spania  5.393.268  (+146.502)  88.619   (+382)
Italia  5.282.076  (+129.812) 135.178  (+706)
Germania  6.670.407  (+308.175) 107.202 (+2690)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 16 DECEMBRIE 2021 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
270.327.277  (+4.308.467)5.316.017  (+50.925)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 9 decembrie 2021– 16 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

0 Comentarii

Fraudă uriașă cu fonduri europene în România: 237 de proiecte suspecte și un prejudiciu de 3,5 milioane de euro. Trei persoane, trimise în judecată

O anchetă de amploare a Parchetului European (EPPO) a scos la iveală o presupusă schemă de fraudare a fondurilor europene […] Citește!

Criza de la Cernavodă ar putea lua sfârșit. Debitul Dunării începe să crească, iar autoritățile pregătesc repornirea unui reactor

Centrala Nucleară de la Cernavodă ar putea relua parțial producția de energie electrică în jurul datei de 15 noiembrie, după […] Citește!

Drum expres între Râmnicu Vâlcea și Autostrada Sibiu–Pitești: Proiectul a trecut de prima etapă, dar finanțarea rămâne o problemă

Planurile pentru construirea unui drum expres care să lege municipiul Râmnicu Vâlcea de Autostrada Sibiu–Pitești, în zona Tigveni, încep să […] Citește!

Transfăgărășanul se închide din cauza ninsorii și a ceții. Ce sector va fi afectat

Circulația rutieră pe Transfăgărășan (DN 7C) se închide marți, 27 octombrie 2026, de la ora 18:00, pe sectorul cuprins între […] Citește!

Scandal în Poliția Timișoara: Agent trimis în judecată după ce ar fi dezvăluit unui infractor unde se află un seif cu bani într-o locuință

Un agent de poliție din Timișoara a fost trimis în judecată, fiind acuzat că ar fi folosit informații confidențiale obținute […] Citește!

Cercetări după un accident pe DN 65, în Lunca Corbului. Un șofer de 26 de ani s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 26 de ani, din Pitești, a fost rănit într-un accident rutier produs pe DN 65, în comuna […] Citește!

aeroport cluj destinatii

Schimbări majore pe Aeroportul Cluj: Control automat al pașapoartelor și un sistem care permite aterizări pe ceață densă

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca a făcut un pas important în modernizarea infrastructurii, prin implementarea a două sisteme destinate […] Citește!

Explozie într-o locuință din Argeș. Două persoane au suferit arsuri

O explozie neurmată de incendiu s-a produs marți seară, la o locuință din satul Cochinești, comuna Stolnici, județul Argeș. La […] Citește!

Cutremur în SuperLiga: CFR Cluj, UTA și Petrolul, în pericol să fie depunctate din cauza datoriilor!

Trei cluburi importante din SuperLiga riscă să fie sancționate cu depunctări în perioada următoare! CFR Cluj, UTA Arad și Petrolul […] Citește!

Programul etapei a 16-a din SuperLiga. Când se joacă FC Argeş – FCSB

LPF a anunțat programul etapei a 16-a din SuperLiga, care se va juca în penultimul weekend al lunii noiembrie. Etapa […] Citește!

„Tezaurul din lada de familie”, o nouă expoziție la Muzeul Golești

„Muzeul Viticulturii și Pomiculturii Golești invită publicul la vernisajul expoziției „Tezaurul din lada de familie”, semnată de Maria Mirela Mitroiu, […] Citește!

Exercițiu ISU Argeș, cu forțe și mijloace, după două scenarii de intervenție

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Cpt. Puică Nicolae” al județului Argeș organizează un exercițiu județean cu forțe și mijloace în […] Citește!

Omul săptămânii

Maria Teodora Niță

Opinie

dan-andronic-editorial

Un prieten nu îți trimite sabotori. Despre Măicuța Rusia

Din ediția tipărită

Închiderea Bulevardului „Pardon”, prilej de promenadă şi odihnă pe carosabil

Se perpetuează măsura restricționării circulației auto pe străzile adiacente Bulevardul ”Pardon” din Câmpulung, în week-end, deși fără acționarea bolarzilor, ci […] Citește!

Se caută medici pentru urgenţe la Câmpulung

După ce concursurile pentru recrutarea a mai multor medici primari și specialiști nu s-a soldat cu ocuparea tuturor posturilor oferite […] Citește!

Foto-pamflete

Capturare de câini cu poliţişti chemaţi cu apel la 112 de un… poliţist

Firma specializată în capturarea câinilor fără stăpân angajată de Primăria Ștefănești a ajuns vineri, 16 octombrie, la locul indicat că […] Citește!

Victorie pentru Lasconi după ce a fost dată în judecată de un subaltern

Rămășițele vremurilor pe când făcea pe reporterul de investigații în administrația locală s-au dispersat cumva luna aceasta pentru Elena Lasconi. […] Citește!

Salariul, această specie protejată prin contractul de muncă, riscă să dispară tocmai din instituţia care ar trebui să apere pădurea

Gărzile Forestiere, instituții care ar trebui să vegheze asupra fondului forestier, se confruntă cu o problemă cât se poate de […] Citește!

Foto-pamflete

Una caldă, alta rece pentru poliţişti argeşeni pensionaţi. Tatia şi-a recuperat impozitul, Ciolan s-a trezit prea târziu

Comisari șefi cu funcții în Poliția argeșeană, Cecilia Tatia și Gheorghe Ciolan, s-au judecat recent revendicând anumite drepturi bănești. Fosta […] Citește!

Plăţi necuvenite de 100.000 la Boteni pentru amenajarea Centrului Civic

Auditorii Curții de Conturi au găsit și la Boteni ceva nereguli cu salariile, dar nu a existat valoare mare ca […] Citește!

Foto-pamflete