Concurs de şah, organizat de Asociaţia „Alfil” Piteşti

de | 31.10.2012 18:20 | Sport

Asociația sportivă „Alfil” din Pitești a organizat duminică, 28 octombrie, un campionat de șah pentru membrii săi, jucători de toate vârstele. Campionatul s-a desfășurat la sediul DJTS, din strada Griviței, și a adus în fața tablei de șah, în postura de adversari, atât copii, pornind de la vârsta de 8 ani, cât și adulți, printre care cel mai vârstnic are 68 de ani. Asociația „Alfil” s-a înființat în urmă cu cinci ani, în jurul unui  nucleu de pasionați ai „sportului minții”, printre care și medicul de familie Ovidiu Stancu. Președintele asociației „Alfil”, doctorul Stancu, a înmânat câștigătorilor diplome, medalii, cupe și premii constând într-o sumă de bani și câte un tricou. La categoria seniori, locul întâi l-a obținut Adrian Cican, iar locul doi Pavel Ciucu. La juniori, locul întâi a fost adjudecat de către Mihai-Ovidiu Popa, dar și de către singura participantă de sex feminin, Gabriela Arsene, iar locul doi de către Marinel Arsene. S-au mai acordat o serie de premii speciale, cum ar fi: premiul pentru cel mai tânăr participant – Alex Ciotârnea (8 ani), premiul pentru cel mai vârstnic participant – Ion Stoica (68 de ani), premiul pentru cea mai frumoasă partidă – Radu Ștefănoi (8 ani), care a fost apreciat pentru cel mai frumos atac. Alături de micii participanți s-au aflat membri de familie, pentru a-i susține, iar la final doctorul Ovidiu Stancu a apreciat performanțele elevilor săi, de la cursul de șah, și i-a încurajat spre noi reușite. Adriana Gândilă