Odată cu inaugurarea, care va avea loc, cel mai probabil, pe 16 septembrie, de ziua comunei, Casa de cultură din Bascov va primi numele actriţei Adriana Trandafir. Primarul Gheorghe Stancu a afirmat că, înainte de a propune această denumire, a fost efectuat un sondaj în rândul locuitorilor comunei, cei mai mulţi dintre aceştia nominalizând-o pe cea care şi-a petrecut copilăria în Bascov. „A fost o alegere firească, pentru că Adriana este o perlă a teatrului românesc, iar tinerii din ziua de azi de asemenea modele au nevoie, nu de ce văd toată ziua la televizor”, a spus primarul Stancu. Propunerea pentru această denumire va fi supusă aprobării Consiliului Local. N.D.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii