Argeşeanca Alina Gorghiu este noul președinte al PNL. Gorghiu a fost votată de 48 membri ai Biroului Politic Național, în timp ce contracandidatul său, Ludovic Orban, a primit 27 voturi. Preşedintele ales, Klaus Iohannis a declarat, joi, că o felicită public pe Alina Gorghiu pentru câştigarea preşedinţiei PNL, menţionând că felul în care BPN a acţionat şi a votat îi confirmă dorinţa PNL de a se reforma, de a se moderniza.
Prin alegerea sa, Alina Gorghiu stabileşte mai multe premiere : este prima femeie aleasă vreodată în fruntea Partidului Naţional Liberal şi totodată este pentru prima dată după 80 de ani când PNL are la nivel naţional un preşedinte din Argeş, precedentul fiind Constantin I.C. Brătianu (ales în 1934). Născută la Curtea de Argeş, Alina Gorghiu a absolvit Colegiul Vlaicu Vodă din oraşul Basarabilor în 1997.
Denis Grigorescu
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii