Web Analytics
scris miercuri, 09.12.2015

Analia Selis şi tangoul simfonic la Filarmonica Piteşti

Filarmonica Piteşti organizează joi, 10 decembrie, de la ora 19.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor, al doilea concert simfonic al lunii. Dirijorul József Horváth, pianistul argentinian Mariano Castro şi solista Analia Selis sunt pentru prima oară în această formulă  alături de orchestra simfonică a instituţiei. În program: tangouri, valsuri şi milonga argentiniene, alături de celebre tangouri româneşti. Aranjamentele pentru orchestră sunt semnate de Mariano Castro.
După succesul repurtat cu „Vă place tango?”, Analia Selis vine în faţa publicului cu un nou proiect de suflet: tangouri, valsuri şi milonga argentiniene, alături de celebre tangouri româneşti.
Mariano Castro studiază, de la nouă ani, pianul şi chitara, absolvind Conservatorul Muzical Melani din Bueños Aires, la ambele instrumente. Ca interpret, abordează diferite stiluri muzicale, cântând în formaţii de tango, jazz, rock, folclor şi muzică clasică, dar şi ca solist de pian şi chitară. Din 2008 îl regăsim în grupul Narcotango, alături de care este nominalizat de două ori la Latin Grammy Awards, la categoria Cel mai bun album de tango. D.G.

Analia Selis şi tangoul simfonic la Filarmonica Piteşti

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită